Wizerunek Jana Pawła II znów pojawił się na siedzibie słupskiego ratusza. Tak zdecydowali radni, choć nie podobało się to prezydentowi.
Mateusz Sienkiewicz Słupsk, 2 kwietnia: baner z Janem Pawłem II na ratuszu miejskim. Wizerunek Jana Pawła II jest reprodukcją obrazu lubelskiego malarza Zbigniewa Kotyłło W trakcie marcowej sesji rady miasta radni uznali, że w rocznicę śmierci papieża Polaka jego wizerunek powinien pojawić się na frontonie ratusza. Tak jak było to w latach poprzednich.
To była odpowiedź na działania prezydenta Roberta Biedronia, który przed rokiem nie wywiesił wizerunku Jana Pawła II.
Wojna o papieża - część pierwsza
- Chcę, żeby ratusz był miejscem neutralnym światopoglądowo - mówił w kwietniu 2015 roku prezydent Słupska pytany o to, dlaczego zaniechał kilkuletniej tradycji.
Wzbudziło to ogromne oburzenie grona słupszczan. Wśród nich znalazł się Adam Jaworski z Solidarnej Polski, który sam wywiesił portret Jana Pawła II… na drzwiach urzędu miasta.
- Jest mi przykro, że w Wielki Czwartek człowiek musi dopuszczać się tak desperackich kroków. Tylko po to, żeby bronić naszej tożsamości - mówił Jaworski, przybijając plakat do drzwi ratuszowych.
W październiku słupszczanin uaktywnił się po raz kolejny. Tym razem zdjęcie Jana Pawła II powiesił naprzeciwko siedziby filharmonii w Słupsku, przy ulicy, której patronuje papież Polak. Była wspólna modlitwa, śpiewy, znicze ustawione wzdłuż krawężnika… i zapowiedź, że w tym miejscu stanie pomnik honorowego słupszczanina.
Wojna o papieża - część druga
Jan Paweł II wrócił na usta słupszczan i całej Polski w czerwcu 2015 roku. Tym razem za sprawą obrazu, który trafił z prezydenckiego gabinetu do kościoła mariackiego. Pisaliśmy o tym TUTAJ.
Do księdza Zbigniewa Krawczyka zgłosił się jeden z urzędników. Poprosił o przechowanie portretu, który przez wiele lat wisiał w gabinecie włodarza Słupska. - Przyjąłem go w depozyt, będzie wisiał w nawie bocznej naszej świątyni aż do czasu, kiedy będzie mógł znowu wrócić do ratusza - mówił wtedy proboszcz parafii mariackiej, który wokół wydarzenia nie chciał robić wielkiego zamieszania.
Po tym wydarzeniu Robert Biedroń pytany o usunięcie wizerunku Jana Pawła II mówił, że nie wyrzucił Ojca Świętego. - W wieży ratuszowej jest galeria honorowych obywateli Słupska. Jest w wśród ich portretów także wizerunek Jana Pawła II.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.