Wizerunek Jana Pawła II znów pojawił się na siedzibie słupskiego ratusza. Tak zdecydowali radni, choć nie podobało się to prezydentowi.
Mateusz Sienkiewicz Słupsk, 2 kwietnia: baner z Janem Pawłem II na ratuszu miejskim. Wizerunek Jana Pawła II jest reprodukcją obrazu lubelskiego malarza Zbigniewa Kotyłło Wojna o papieża - część trzecia
Kiedy w marcu radni podeszli do tematu wizerunku papieża Polaka, w swojej decyzji byli niemal jednogłośni. 22 z 23 rajców poparło wniosek, aby 2 kwietnia portret honorowego słupszczanina pojawił się na frontonie ratusza.
- Pan prezydent nas nie słucha, nie realizuje miejskiej tradycji. Nie ma innego sposobu, by pan Biedroń uczcił pamięć honorowego mieszkańca Słupska i świętego Jana Pawła II. Jeśli pan prezydent nie uwzględni naszego stanowiska, to będziemy się sprawą jego postępowania dalej zajmować - mówił po glosowaniu Tadeusz Bobrowski z Prawa i Sprawiedliwości.
Wtórował mu radny Robert Danilkiewicz. - Stanowisko pana prezydenta o oddzieleniu urzędu miasta od spraw kościelnych jest błędnym myśleniem. My nie czcimy człowieka, który został świętym, ale jest to jakby nie było jeden z największych Polaków w historii - uważa słupski radny.
Z tymi argumentami nie zgodził się Krzysztof Kido, jedyny radny, który zagłosował przeciwko wywieszaniu wizerunku Jana Pawła II.
- Ratusz to nie miejsce wystawowe, żeby pokazywać na nim obrazy świętych. Mogą być wystawiane w kościołach - wyjaśnia. - Posługiwanie się takimi porównaniami jak "największy Polak" mnie nie przekonuje. Dla mnie największym Polakiem był Kazimierz Górski - mówił Krzysztof Kido.
Przed realizacją wytycznych radnych władze Słupska zasłaniały się decyzją konserwatora zabytków. Ten jednak nie miał przeciwwskazań, więc w piątkowe popołudnie portret Jana Pawła II pojawił się na budynku ratusza.
Co ciekawe, to nie jest ten sam wizerunek, który wisiał tu przez 9 lat w ramach rocznicy śmierci papieża Polaka. Tym razem zdjęcie honorowego obywatela Słupska opatrzone jest napisami… wykonanymi według nowej strategii wizualnej wcielanej przez Urząd Miasta. Pokazuje to więc, że urzędnicy słuchając woli radnych, przygotowali nowy baner.
Wojna z dala od mieszkańców
Tymczasem słupszczanie spacerujący wokół Placu Zwycięstwa nie specjalnie zwracają uwagę na obecność wizerunku Jana Pawła II na siedzibie ratusza.
- Nawet nie zauważyłam, że powiesili. Tak jak przed rokiem nie odczułam jakiegoś braku - mówi starsza kobieta.
Inny z mieszkańców nie ukrywa zdziwienia postawą radnych. - Czy to oznacza, że wizerunek papieża będzie się pojawiał w kwietniu, maju i październiku, czyli w rocznicę śmierci, urodzin i wyboru? - zastanawia się młody człowiek.
Radni swoje, prezydent swoje
Robert Biedroń o decyzji rajców dowiedział się za pośrednictwem mediów. Przebywa na kilkutygodniowym stypendium w USA. Szybko zabrał głos za pośrednictwem Facebook'a, gdzie napisał: "Prezydent Słupska, szanując decyzję radnych miejskich dotyczącą uczczenia śmierci Honorowych Obywateli Miasta Słupska, będąc jednocześnie strażnikiem świeckości miasta, podjął decyzję, aby z okazji rocznic śmierci Honorowych Obywateli Miasta Słupska lub innych ważnych dat związanych z tymi osobami wywieszać na fasadzie ratusza ich portrety. Taka tradycja pomoże uniknąć dyskryminacji jakiegokolwiek Honorowego Obywatela Miasta Słupska, jednocześnie pełnić będzie funkcję edukacyjną".
Kiedy te wizerunki mają pojawiać się na frontonie ratusza? - W dniach ważnych dla poszczególnych, honorowych obywateli - odpowiada Karolina Chalecka z biura prasowego słupskiego magistratu.
Portret, papież i… muzyka.
Z dala od urzędowych utarczek znalazł się ksiądz Zbigniew Krawczyk, proboszcz parafii mariackiej. W zarządzanej przez siebie świątyni przyjął słupskich muzyków, by poprzez dźwiękową ucztę celebrować 11. rocznicę "odejścia do Domu Ojca" honorowego słupszczanina. Kulturalne wydarzenie przypadło mieszkańcom bardziej do gustu niż wojna o zdjęcia na ratuszu, które w poniedziałek 4 kwietnia już zniknie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.