Kard. Dziwisz uruchomił profil archidiecezji krakowskiej na Twitterze.
TweetUp, czyli spotkanie tych, którzy na co dzień wymieniają się głównie "tweetami" ("ćwierknięciami", jak określa się liczące maksymalnie 140 znaków wpisy w serwisie Twitter) odbyło się 2 kwietnia w sali Okna Papieskiego. Hasłem przewodnim było "Okno Na Miłosierdzie".
- Jesteśmy w Roku Miłosierdzia, w przeddzień Święta Miłosierdzia - mówi dr Krzysztof Gurba z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, współorganizator sobotniego spotkania. - Wokół miłosierdzia powstają ciekawe inicjatywy, także w serwisach społecznościowych. Jest oczywiste, że ten przekaz musi być żywy także na Twitterze - dodaje.
- Przez wiele lat oglądałam transmisje spotkań z ojcem świętym pod tym oknem - podkreśla z kolei Gosia Pietrzak, jedna z uczestniczek TweetUpa, aktywna twitterowiczka z Gdyni. - Otwarcie "okna na Miłosierdzie" w przestrzeni wirtualnej jest dla mnie bardzo istotne, ponieważ to również otwarcie się na innych, wierzących i niewierzących - dodaje.
Inny uczestnik spotkania w krakowskiej kurii - o. Jan Maria Szewek, rzecznik krakowskich franciszkanów - podkreśla, że Twitter to doskonałe narzędzie do szybkiej komunikacji.
- To możliwość ewangelizowania i nauczania, ale moje "tweety" nie dotyczą tylko duchowości franciszkańskiej, historii naszego zakonu czy wiary i religii. Piszę też np. o korkach na ulicy. Jeśli tylko jestem świadkiem jakiegokolwiek wydarzenia, to o tym natychmiast informuję - opowiada franciszkanin.
- Rok temu, kiedy przyszła decyzja papieża Franciszka o wyniesieniu na ołtarze pierwszych polskich misjonarzy męczenników - o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka - pierwsza informacja poszła w świat właśnie na Twitterze - przypomina o. Szewek.
Teraz takim narzędziem dysponowała będzie także archidiecezja krakowska, której konto @ArchKrakowska oficjalnie uruchomił dziś kard. Stanisław Dziwisz.
Wysłał on pierwszą wiadomość do użytkowników Twittera: "Otwieramy wirtualne #OknoNaMiłosierdzie na Franciszkańskiej 3. Witajcie na profilu Archidiecezji Krakowskiej. Św. #JP2 - módl się za nami!". - Nie chodzi o środek, ale o to, żeby treść dotarła do ludzi - podkreślił kardynał.
Uczestnicy spotkania stworzyli także symboliczną, analogową wersję popularnego serwisu społecznościowego. Na białej tablicy dopisywali krótkie wiadomości, oznaczając je nazwami swoich twitterowych kont.
Jak zapowiedział dr Krzysztof Gurba podobne wydarzenie odbędzie się jeszcze co najmniej raz - 7 listopada TweetUp (również oznaczony hasłem #OknoNaMiłosierdzie) będzie rozpoczynał konferencję "Media: przestrzeń i narzędzie miłosierdzia" na UPJPII.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.