Ponad 3 tys. szwajcarskich parafii uczestniczyło tego roku w ekumenicznej kampanii wielkopostnej: „Nie wszystko złoto, co się świeci”.
Inicjatywa ta, będąca wspólnym przedsięwzięciem kilku chrześcijańskich organizacji działających w Szwajcarii, zakończyła się w Niedzielę Wielkanocną. Miała ona na celu zwrócenie uwagi m.in. na dramatyczne warunki pracy w kopalniach złota na południowej półkuli naszego globu. Stąd też szczególne jej hasło: „Nie wszystko złoto, co się świeci”.
Na akcję złożyło się ponad sześćdziesiąt konferencji i debat, których celem było uświadomienie Szwajcarom wpływu działalności górniczej w niektórych krajach na tamtejsze społeczności lokalne. Zorganizowano także szereg spektakli, pokazów filmowych i przyjęć charytatywnych w salkach kościelnych, szkołach i innych miejscach publicznych. Szczególne znaczenie miały świadectwa gości zaproszonych z Burkina Faso i RPA.
Zwrócenie uwagi na ten problem ma w Szwajcarii szczególną wagę. To m.in. do tamtejszych zakładów trafia wydobyte w krajach południowej półkuli złoto. Zebrane w czasie kampanii fundusze przeznaczone zostaną m.in. na pomoc rolnikom w Burkina Faso, którzy ucierpieli z powodu działalności górniczej na należącej do nich ziemi. Posłużą one również lokalnym społecznościom Republiki Południowej Afryki w ich walce z systematycznym łamaniem tam praw człowieka przez przemysł wydobywczy. Kościoły w Szwajcarii zbierały również podpisy pod petycją o uregulowanie na poziomie światowym działalności międzynarodowych firm wydobywczych.
Tak wynika z sondażu SW Research wykonanego na zlecenie "Wprost".
Przedstawienia odbywały się kilka razy w tygodniu, w późnych godzinach wieczornych.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.