Reklama

Sawczenko rozpoczęła "suchą" głodówkę

Skazana przez rosyjski sąd na 22 lata więzienia ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko rozpoczęła w środę tzw. suchą głodówkę - poinformował w sieciach społecznościowych jej adwokat Mark Fejgin. Oznacza to, że Ukrainka nie przyjmuje ani jedzenia, ani napojów.

Reklama

"Nadija Sawczenko rozpoczęła suchą głodówkę #FreeSavchenko" - napisał Fejgin na swoim koncie na Twitterze.

Wyrok na Sawczenko uprawomocnił się 5 kwietnia. Ukraińska oficer oświadczyła, że nie będzie się od niego odwoływała, po tym jak uznano ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku.

Fejgin informował wtedy, że zdaniem lotniczki nie ma co liczyć na sprawiedliwość w rosyjskich sądach, a więc nie ma sensu składać apelacji.

We wtorek MSZ Ukrainy oceniło, że wyrok na Sawczenko i przetrzymywanie jej w rosyjskim więzieniu jest "przykładem bezprecedensowego łamania przez Moskwę" zasadniczych norm prawa międzynarodowego w dziedzinie obrony praw i swobód człowieka.

"Domagamy się od strony rosyjskiej, by przypomniała sobie o swoich zobowiązaniach międzynarodowych i (...) niezwłocznie uwolniła Nadiję Sawczenko, zapewniając jej powrót na Ukrainę" - podkreślono w oświadczeniu.

W tym samym dniu prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który składa wizytę w Japonii, poinformował, że za pośrednictwem ukraińskich dyplomatów w Rosji przekazał Sawczenko słowa poparcia i wyjaśnił jej, jakie kroki są podejmowane, by odzyskała wolność. "Sprawiedliwość z pewnością zwycięży" - powiedział szef państwa.

Wyrok 22 lat więzienia Sawczenko usłyszała 22 marca. Sąd w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji uznał ją za współwinną śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. Sawczenko nie przyznała się do winy i twierdzi, że została uprowadzona przez separatystów prorosyjskich z Donbasu na wschodzie Ukrainy do Rosji zanim dziennikarze zostali zabici.

Według rosyjskich mediów los Sawczenko może się teraz ułożyć według trzech scenariuszy: może zostać przewieziona do kolonii karnej (zgodnie z prawem powinno to nastąpić w ciągu 10 dni od uprawomocnienia się wyroku), zostać wymieniona na obywateli rosyjskich przebywających w więzieniach lub aresztach za granicą, lub też być przekazana Ukrainie w celu odbywania wyroku w swoim kraju.

Po ogłoszeniu wyroku prezydent Poroszenko wyraził gotowość wymiany na Sawczenko żołnierzy rosyjskich sił specjalnych Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa, którym na Ukrainie zarzuca się działalność terrorystyczną. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił wówczas, że rozpatrując możliwość wymiany Rosja będzie działała ściśle w zgodzie z prawem. Dodał, że decyzję może podjąć tylko prezydent Władimir Putin.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
8°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
5°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
wiecej »

Reklama