Zmiany w Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego

Kierownik Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego ks. Józef Polak SJ kończy swoją misję. Od 6 sierpnia zespołem pokieruje jego dotychczasowy zastępca, ks. Tadeusz Cieślak SJ.

Radio Watykańskie nadaje regularne programy w języku polskim od 1938 r. Aktualnie siedmioosobowa Sekcja Polska codziennie przygotowuje dwa programy: serwis informacyjny i magazyn. Redaguje także własną stronę internetową oraz elektroniczny biuletyn rozsyłany co dzień abonentom na całym świecie.

Zmiana na stanowisku kierownika sekcji nie jest jedyną w tym roku. Do zespołu dołączają dwaj jezuici: ks. Seweryn Wąsik oraz Leszek Wilczak. Ten ostatni zastąpi jako stażysta Mateusza Ignacika, który wraca do kraju. Poniżej zamieszczamy refleksję dyrektora programowego Radia Watykańskiego, ks. Andrzeja Koprowskiego:

Radio Watykańskie jest radiem Papieża, radiem Stolicy Apostolskiej – mostem łączącym Stolicę Apostolską ze społeczeństwami i Kościołami partykularnymi rozsianymi na wszystkich kontynentach. Jest więc radiem międzynarodowym w pełnym tego słowa znaczeniu. Nadaje swoje programy w niemal 50 językach; programy, które nie są powielaniem tych samych treści tłumaczonych na różne języki, ale odzwierciedlają różnorodność kulturową, etapy drogi dojrzałości wiary i więzi eklezjalnej poszczególnych społeczeństw. Oznacza to rolę każdej redakcji językowej, i odpowiedzialność jej szefa… Po 11 latach pracy w papieskiej rozgłośni – w tym po 8 latach pełnienia funkcji kierownika Polskiej Sekcji – wraca do swojej prowincji zakonnej o. Józef Polak. Przez lata stanowili doskonały team redakcyjny wraz z o. Tadeuszem Cieślakiem, który od dziś przejął ster redakcji. W imieniu dyrekcji Radia Watykańskiego – serdeczne podziękowanie ojcu Józefowi i życzenia dla ojca Tadeusza. Chcę jednak dodać, że za prostym „dziękuję w imieniu Dyrekcji RV” kryje się ogrom pracy. Nie tylko dla jakości programów polskiej redakcji – w końcowych latach Pontyfikatu Jana Pawła II i w dniach jego przejścia do domu Ojca, w dniach konklawe i nowego pontyfikatu Benedykta XVI. Były to i są lata sporego zamieszania w klimacie kulturowym i społecznym w Polsce. Słowo podziękowania dla dotychczasowego kierownika Polskiej Sekcji, Józka Polaka oznacza wdzięczność za to, co – wraz z zespołem i przy życzliwej współpracy polskich duchownych pracujących w Watykanie – zrobił dla zapewnienia, że programy RV są jakościowo znaczącym „punktem odniesienia” dla wiedzy o chrześcijaństwie, o pracy Stolicy Apostolskiej i całego Kościoła w świecie; punktem odniesienia coraz bardziej znaczącym i dla naszej Ojczyzny.

Trzeba wspomnieć o jeszcze jednej sprawie: kierowanie polską sekcją przypadło na okres gwałtownego rozwoju technologicznego i związanego z tym rozwoju form przekazu Radia Watykańskiego. Jesteśmy radiem, ale zarazem stajemy się coraz bardziej nadawcą multimedialnym. Programy audio, ale i strona internetowa, biuletyn rozsyłany elektronicznie – Ojciec Józef był jednym z promotorów tych technologicznych „nowinek” nie tylko dla polskiej sekcji, ale dla całego papieskiego Radia. Ojciec Tadeusz przejmuje redakcję w momencie „cięć budżetowych”, ale i coraz to nowych wyzwań technologicznych. W październiku będzie II Synod Biskupów poświęcony Afryce. Języki międzynarodowe żywe w Afryce, angielski, francuski, portugalski i arabski będą miały na swoich stronach internetowych interaktywną mapę Afryki z bogactwem informacji o tym kontynencie, o pracy Kościoła w poszczególnych krajach, o synodalnej debacie.

Będą z tego mogli korzystać i słuchacze i internauci polscy. Ale oni przede wszystkim będą szukali informacji w ojczystym, polskim języku w dzienniku polskim Radia Watykańskiego, na polskiej stronie internetowej RV i w biuletynie, jaki roześle im Ojciec Tadeusz ze swymi współpracownikami. Proszę wszystkich naszych słuchaczy o życzliwą modlitwę o dalszy rozwój Sekcji Polskiej, jak i całego Radia Watykańskiego…

 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »