Rada Ministrów Ukrainy wydała uchwałę o przedłużeniu ważności wiz dla obcokrajowców, którzy przybyli w sprawach religijnych oraz do pracy w organizacjach religijnych na terenie tego kraju. Poinformowało o tym 7 sierpnia biuro prasowe Państwowego Komitetu ds. Wyznań i Mniejszości Narodowych.
Trudności dla duchownych wynikły w grudniu 2008 r. po wprowadzeniu nowych przepisów ukraińskich.
29 lipca odbyło się w Kijowie spotkanie arcybiskupa lwowskiego Mieczysława Mokrzyckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy z premier Julią Tymoszenko w sprawie wydawania wiz długoterminowych dla przybywających z zagranicy kapłanów i sióstr zakonnych. Duchowni z Polski i z innych krajów mieli trudności z tego powodu, że otrzymali wizy na pobyt w Ukrainie tylko na 180 dni i w lipcu br. powinni opuścić terytorium Ukrainy. Tymoszenko zapewniła hierarchę, że dołoży starań, by duchowni nie napotykali na trudności w uzyskiwaniu wiz długoterminowych.
Premier dotrzymała danego słowa. Po tygodniu na kolejnym posiedzeniu Rady Ministrów sprawa ta została załatwiona pozytywnie. Wizy dla kapłanów i sióstr zakonnych przedłużono do 360 dni.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.