List pasterski abp. Nowaka

O wielkiej wartości pielgrzymowania w życiu człowieka napisał do wiernych abp Stanisław Nowak w swoim liście na sierpień 2009. List będzie czytany jutro we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej.

Kierując do archidiecezjan słowa zachęty do pielgrzymowania, metropolita częstochowski wskazuje na „teologię pielgrzymowania” i zachęca mieszkańców Częstochowy i całej archidiecezji do gościnności wobec pielgrzymów. - Z wielką miłością ogarniam wzrokiem cały ten Boży lud pielgrzymujący i błogosławię ich krzyżem świętym, a Was gorąco proszę: wybiegnijcie z wielkim sercem na ich powitanie. Miłość objawia się w konkretnej gościnności. Bądźcie zatem bardzo gościnni. Otwórzcie dla pielgrzymów Wasze domostwa. Z pewnością wniosą oni tam pokój, łaskę, upodobanie Boże, a część ich pięknej pielgrzymiej ofiary przejdzie na Was - pisze abp Nowak.

Zwraca również uwagę na problemy i niepokoje czasów dzisiejszych. - Zaniedbujemy się religijnie, moralnie i duchowo. Biegamy za czymś, co jest pustką i niczym. Doskakujemy jakby do ołtarza, mało się modlimy, mało czytamy Słowa Bożego, powierzchownie i płytko spełniamy swoje obowiązki religijne. Za tym idzie kryzys wiary i nadziei, a także prawdziwej miłości. W rezultacie postępuje proces laicyzacji Europy, a także Polski - zauważa arcypasterz.

Na zakończenie metropolita częstochowski w związku z Rokiem Kapłańskim zachęca do modlitwy za kapłanów i o powołania. - W Roku Kapłańskim błagamy Boga najpierw o świętych kapłanów i o powołania kapłańskie do naszego Seminarium. Na pielgrzymkach wielu maturzystów podejmuje ostateczne decyzje. Jan Paweł II 30 lat temu mówił, że wybór drogi życiowej, a więc powołanie do kapłaństwa, do zakonu czy do małżeństwa rozstrzygamy ostatecznie przed Maryją właśnie na Jasnej Górze. Niech tak wciąż będzie - apeluje abp Nowak.

Wzywa także swoich wiernych do modlitwy o oddalenie klęsk żywiołowych, które w ostatnich latach nawiedziły archidiecezję częstochowską. - Już od trzech lat ziemię naszą nawiedza boleśnie trąba powietrzna: 120 domów i gospodarstw za pierwszym razem, ponad tysiąc rok temu i około 100 w tym roku. Dlatego zarządzam w sierpniu na pielgrzymkach i w kościołach śpiewanie Suplikacji: Święty Boże, Przed oczy Twoje, Boże Abrahama. „Boże, nie patrz na grzechy nasze, lecz na wiarę Twojego Kościoła”, modlić się będziemy, jak to czynimy przed każdą Komunią świętą, w czasie sprawowania Eucharystii - pisze abp Nowak.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Poniedziałek
rano
8°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
9°C Wtorek
noc
wiecej »