„Rodzina – Kościół domowy, drogą do bycia uczniem” – to hasło tegorocznego tygodnia rodziny, który rozpoczyna się w Brazylii 9 sierpnia. Z tej okazji zorganizowano wiele inicjatyw dotyczących rodziny, które połączono z przeżywanym Rokiem Katechetycznym.
9 sierpnia cała Brazylia obchodzi „Dzień Ojca”. Wspólnoty kościelne w tym kraju modlą się w intencji odpowiedzialnego rodzicielstwa. Decyzją Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii (CBNN), podjętą w 1992 r. w ramach „Miesiąca Powołań”, rozpocznie się też Krajowy Tydzień Rodziny (09–15 sierpnia).
„Kościół pragnie w tym szczególnym tygodniu raz jeszcze podkreślić ważność rodziny, która być może jest o wiele bardziej, niż inne instytucje, konfrontowana ze złożonymi problemami szybkich i głębokich przemian społeczeństwa i kultury” – wyjaśnia ks. Luiz Antônio Bento z komisji duszpasterskiej episkopatu do spraw życia i rodziny.
Komisja ta wraz z Krajową Komisją Duszpasterstwa Rodzin przygotowała specjale materiały pomocnicze dla wspólnot tutejszego Kościoła. Na szczególną uwagę zasługuje broszura „Godzina rodziny”, która zawiera wiele praktycznych wskazań dla rodzin oraz duszpasterzy do właściwego przeżywania Tygodnia Rodziny. Idea wydawania „Godziny rodziny” powstała w 1994 r., w czasie wizyty apostolskiej Jana Pawła II w Brazylii.
Wspomnianemu tygodniowi towarzyszy hasło: „Rodzina – Kościół domowy drogą do bycia uczniem”. Abp Orlando Brandes, odpowiedzialny w episkopacie za komisję ds. życia i rodziny wyjaśnia: „W obecnym Roku Katechetycznym pragniemy zacieśnić relację rodziny z katechezą. Rodzice są pierwszymi katechetami. Dzieci uczą się poprzez naśladowanie”. Hierarcha podkreśla z naciskiem: „Kiedy rodzina przekazuje wartości religijne dzieciom, to wypełnia swoją misję bycia Kościołem domowym”.
„Współczesny kontekst wymaga od naszej akcji ewangelizacyjnej głębokiego zapału misyjnego, aby pomóc rodzinom, by nie utraciły swojego głównego zadania bycia pierwszą szkołą podstawowych wartości, których społeczności najbardziej potrzebują” – dodał ks. Luiz Antônio Bento.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.