Czas na otwarte głoszenie Ewangelii – do tego wniosku doszli członkowie francuskiej organizacji Chrześcijanie w Świecie Wiejskim
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele 12 tys. grup lokalnych, skupiających po kilkanaście osób każda, spotkali się w Saint-Laurent-sur-Sèvre w Wandei. W ich przekonaniu we Francji zmieniło się nastawienie do Kościoła. Młode pokolenie jest mniej wrogie, nie ma pretensji do katolików, w związku z czym jest też bardziej otwarte na głoszenie Chrystusa. Problem w tym, że sami chrześcijanie nie są gotowi dzielić się swą wiarą. Zdaniem kapelana organizacji, ks. Jean-Marca Bocqueta, u wierzących istnieje swoista autocenzura. Nie chcą otwarcie identyfikować się z Kościołem, by nie ściągnąć na siebie krytyki otoczenia – uważa ks. Bocquet.
Informujący o spotkaniu Chrześcijan w Świecie Wiejskim dziennik La Croix, zwraca uwagę na ewolucję, którą przechodzi ta organizacja. W ostatnich dziesięcioleciach, zwłaszcza po roku 1968 uchodziła ona za organizację bardzo zsekularyzowaną, skoncentrowaną na kwestiach społecznych, wręcz bojowniczą. W wielu grupach zrezygnowano na przykład z praktyki czytania Ewangelii. Ostatnio jednak powraca zainteresowanie chrześcijańską tożsamością, Słowem Bożym, ewangelizacją. Świadczy o tym m.in. wynik konsultacji, jakie przeprowadzono przed zapowiedzianym na przyszły rok ogólnokrajowym kongresem organizacji. Na jego temat wybrano bowiem właśnie ewangelizację.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.