To referendum dotyczy czegoś więcej niż tylko ekonomii, bo Europa ma chrześcijańskie korzenie – uważają katoliccy biskupi Anglii i Walii.
23 czerwca odbędzie się w Wielkiej Brytanii referendum w sprawie tzw. Brexitu, czyli wystąpienia ze struktur Unii Europejskiej. „Wszyscy mamy obowiązek stawiać w debacie na pierwszym miejscu kwestię godności osoby ludzkiej” – podkreśla angielski episkopat w przesłaniu do 5-milionowej wspólnoty katolików. Przypomniano także wygłoszone 25 listopada 2014 r. w Parlamencie Europejskim w Strasburgu słowa Papieża Franciszka o budowaniu Europy, „która nie obraca się wokół gospodarki, ale wokół świętości osoby ludzkiej, wokół niezbywalnych wartości”.
„Każdy ma własne poglądy na to, jakie są najlepsze ramy polityczne, w których będzie można realizować te ideały” – zaznaczają brytyjscy hierarchowie katoliccy. Wskazują także na trzy ich zdaniem najważniejsze sprawy dotyczące referendum. Są to: modlitwa o światło Ducha Świętego, „informowanie się nawzajem o argumentach obu stron debaty” oraz „głosowanie uwzględniając dobro wspólne”.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.