Kościół na Słowacji wyraził sprzeciw wobec planów utworzenia w stolicy tego kraju biura Funduszu Ludnościowego Narodów Zjednoczonych (UNFPA).
Bratysławski ośrodek miałby obejmować swą działalnością obszar Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Środkowej. Fundusz jest znany z budzących sprzeciw akcji antynatalistycznych, zwłaszcza na terenie krajów trzeciego świata, przez co finansowania go odmawiały Stany Zjednoczone za czasów prezydentury George’a W. Busha. O wsparcie protestu przez polski episkopat zwrócił się do abp. Józefa Michalika bp František Tondra.
„Fundusz Ludnościowy Narodów Zjednoczonych należy rozumieć jako instytucję antychrześcijańską i antykatolicką z punktu widzenia wartości życia ludzkiego, rodziny i odpowiedzialnego rodzicielstwa – czytamy w liście przewodniczącego Konferencji Episkopatu Słowacji. – Innymi słowy: jest on śmiertelnym niebezpieczeństwem, jest «wylęgarnią zła», «wylęgarnią kultury śmierci», która propaguje aborcję, sterylizację, antykoncepcję itp.; działa przeciwko rodzinie i przeciwko odpowiedzialnej formacji młodzieży. Z całą pewnością nie potrzebujemy jej w Słowacji i nie chcemy, by miała swoją siedzibę w Bratysławie” – dodaje bp Tondra.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.