Wezwał do budowania przyszłości Śląska "ponad partyjnymi i wszelkimi innymi podziałami".
- Niestety, Polska po II wojnie światowej w swoim narzuconym przez siły zewnętrzne kształcie ustrojowym przyniosła nie tylko mieszkańcom Górnego Śląska nowe rozczarowania i cierpienia, tym większe, że zlikwidowano wszystkie przedwojenne instytucje śląskiej autonomii. Był to trudny czas próby ufności Bogu, który jest Panem historii! Rozpoczęły się trwające latami zmagania o zachowanie tożsamości oraz rodzimej i rodzinnej tradycji, walka o godne człowieka warunki pracy i o wolną od pracy niedzielę - stwierdził.
Zaznaczył, że ta walka została wygrana w Piekarach, gdzie tłumnie pielgrzymowali Ślązacy.
Metropolita katowicki przypomniał, że "spotkanie po wiekach Polski i Górnego Śląska w jednym organizmie państwowym" świętował już 26 kwietnia w Warszawie w archikatedrze św. Jana, z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Śląska. - Natomiast inicjatywa zaprezentowania w gmachu Sejmu RP wystawy pt. "Sfrunął na Śląsk orzeł biały", przygotowanej przez Muzeum Powstań Śląskich, nie doszła do skutku. Niestety, spotkała się z odmową Marszałka Sejmu RP! - podkreślił.
Tendencje odśrodkowe wzmacniane w stolicy
Zauważył też, że Wojciech Korfanty został upamiętniony w wymiarze ogólnopolskim tylko przez Kościół katolicki. Chodzi o jego popiersie z napisem: „Przywrócił Polsce Śląsk”, które stoi w eksponowanym miejscu w warszawskiej archikatedrze. - Na swój zasłużony pomnik w stołecznym mieście nadal czeka, bo podjęta inicjatywa nie znajduje kontynuatorów - powiedział arcybiskup katowicki.
Metropolita katowicki kilka razy cytował - mówiąc o Ślązakach - werset odśpiewanego chwilę wcześniej psalmu: "Pan w swoim ludzie sobie upodobał". Mówił o potrzebie odważnego szukania nowych rozwiązań dla Górnego Śląska.
- Widzimy je między innymi w dokończeniu reformy samorządowej i restrukturyzacji górniczej branży. Odnotowujemy pozytywnie, że sprawa górnośląskiej metropolii ruszyła z martwego punktu. Jej powstanie umożliwi różne rozwiązania systemowe, poprawiające jakość życia mieszkańców. Trzeba wiedzieć, że każde opóźnienie w tej kwestii wzmacnia tendencje odśrodkowe i sprzyja degradacji oraz depopulacji całego regionu - podkreślił.
Całość homilii abp. Skworca przeczytasz tutaj: Pan w ludzie swoim upodobał sobie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.