Biskupi Aleppo apelują „do sumień tych, którzy planują i prowadzą tę wojnę”.
Biskupi sześciu syryjskich diecezji katolickich różnych obrządków mających siedzibę w Aleppo zwrócili się ze słowami pociechy i nadziei do swych wiernych, nieustannie doświadczanych tam atakami w związku ze wznowieniem konfliktu. Zachęcając ich, by wzorem licznych świętych i męczenników łączyli swe cierpienia z męką Chrystusa, hierarchowie wyrażają nadzieję, że przyczynią się one do pokoju w Syrii i do ocalenia ich miasta.
Biskupi Aleppo apelują „do sumień tych, którzy planują i prowadzą tę wojnę”. Błagają o jej zaprzestanie przez wzgląd na „miłość Bożą i miłosierdzie względem ludzi”, na „wznoszące się ku Bogu wołanie krwi dzieci i męczenników” oraz na „łzy matek w żałobie”. W obliczu śmierci i przemocy, w których pogrążone jest to miasto, starają się spojrzeć po chrześcijańsku na cierpienia swych wiernych, jak i wszystkich mieszkańców. Odrzucają ich wykorzystywanie ideologiczne czy dla kampanii kulturowo-politycznych. Wzywają wszystkich, by „nie dali się zwyciężyć smutkowi i desperacji”, wyrażając przekonanie, że przez udział w męce Chrystusa cierpienia chrześcijan z Aleppo ukażą całemu światu, jak dokonuje się w historii tajemnica zbawienia głoszonego przez Ewangelię.
Pasterze Kościoła katolickiego odnawiają przy tej okazji poświęcenie Aleppo Niepokalanemu Sercu Maryi. Przypominając, że maj to miesiąc maryjny, zachęcają katolików do modlitwy różańcowej o pokój w Syrii i za ich miasto.
Papież wznowił spotkania z przedstawicielami Kurii Rzymskiej.
Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) alarmuje.
Zdjęcie papieża, bez sutanny i piuski widnieje na pierwszych stronach włoskich gazet.
Porozumienie wyklucza jednak możliwość stawiania tam baz wojskowych.
Właśnie przy wsparciu Rosji wybudowała wojskową bazę lotniczą niedaleko granicy z sąsiadem.
Austen Ivereigh nie wierzy, że Franciszek wkrótce zrezygnuje.