"Rzeczpospolita" porusza temat nowoczesnej architektury obiektów sakralnych.
– Współczesna architektura jest polem niewiarygodnie różnych działań – mówi w rozmowie z dziennikiem prof. Witold Cęckiewicz, twórca sanktuarium w Łagiewnikach.
– To rezultat otwarcia na artystyczne poszukiwania II Soboru Watykańskiego, a potem Jana Pawła II. Architekci najbardziej reprezentacyjnych inwestycji sakralnych ostatnich lat w Polsce, m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mówią językiem symboli. - Na świecie przybywa ostatnio kościołów, w których wykorzystano zaawansowane technologie, jak Notre Dame de Pontecote w paryskim La Defense, zaprojektowany przez Francka Hammoutene.
Jego stalowo - pleksiglasowa fasada przypomina wielki ekran przecięty znakiem krzyża. Dobrze koresponduje z sąsiedztwem wieżowców. Albo Kościół Chrystusa Nadziei Świata w Donau City w Wiedniu zaprojektowany przez Heinza Tesara. Z zewnątrz wygląda jak czarne pudło z białym marmurowym krzyżem na fasadzie, a wewnątrz gra niezwykłym światłem – podaje przykłady nowoczesnych budowli Rzeczpospolita.
- Czy u nas mógłby się przyjąć taki styl techno-sacro? – pyta na zakończenie autorka artykułu Monika Kuc.
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.