"Rzeczpospolita" porusza temat nowoczesnej architektury obiektów sakralnych.
– Współczesna architektura jest polem niewiarygodnie różnych działań – mówi w rozmowie z dziennikiem prof. Witold Cęckiewicz, twórca sanktuarium w Łagiewnikach.
– To rezultat otwarcia na artystyczne poszukiwania II Soboru Watykańskiego, a potem Jana Pawła II. Architekci najbardziej reprezentacyjnych inwestycji sakralnych ostatnich lat w Polsce, m.in. Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach i Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, mówią językiem symboli. - Na świecie przybywa ostatnio kościołów, w których wykorzystano zaawansowane technologie, jak Notre Dame de Pontecote w paryskim La Defense, zaprojektowany przez Francka Hammoutene.
Jego stalowo - pleksiglasowa fasada przypomina wielki ekran przecięty znakiem krzyża. Dobrze koresponduje z sąsiedztwem wieżowców. Albo Kościół Chrystusa Nadziei Świata w Donau City w Wiedniu zaprojektowany przez Heinza Tesara. Z zewnątrz wygląda jak czarne pudło z białym marmurowym krzyżem na fasadzie, a wewnątrz gra niezwykłym światłem – podaje przykłady nowoczesnych budowli Rzeczpospolita.
- Czy u nas mógłby się przyjąć taki styl techno-sacro? – pyta na zakończenie autorka artykułu Monika Kuc.
Światowy Dzień Chorób Rzadkich obchodzony jest co roku ostatniego dnia lutego.
Uroczystość odbyła się na Wawelu podczas Mszy św. pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza.