Pogrzeb bp. Czesława Lewandowskiego

Uroczystości pogrzebowe biskupa seniora włocławskiego Czesława Lewandowskiego odbyły się dziś we Włocławku.

W uroczystościach, którym przewodniczył bp Wiesław Mering, wzięło udział 18 biskupów i ponad 300 kapłanów, w tym także z diecezji kaliskiej i gnieźnieńskiej, którzy przed zmianami administracyjnymi granic diecezji byli alumnami włocławskiego seminarium, a potem kapłanami tej diecezji.
Dla wielu z nich - podkreślali podczas uroczystości - bp Lewandowski był ojcem duchownym oraz „niekwestionowanym wzorem świętości i kapłańskiej wierności”.

W pogrzebie uczestniczyli też m.in. alumni włocławskiego seminarium duchownego, siostry zakonne i rzesza wiernych, w tym przedstawiciele władz i społeczności Koła - miasta, z którego pochodził bp Lewandowski.

Bp Mering wspominał, że „biskupa Czesława zawsze widział we włocławskiej katedrze w konfesjonale”. Mówił o zmarłym „jako świętym kapłanie, któremu rys życia wyznaczał brewiarz i eucharystia”. - Biskup Czesław pozostanie w pamięci wszystkich ludzi jako człowiek dziękczynienia i wdzięczności. Słowo dziękuję było nieustannie obecne w jego życiu. Dawał ludziom serce i potrzebował serca - dodał bp Mering.

Liturgia sprawowana była w katedrze, z którą związał swe biskupie życie bp Lewandowski. Przyjął w niej święcenia biskupie, celebrował Eucharystię, udzielał święceń diakonatu i kapłaństwa. W ostatnich latach życia codziennie po kilka godzin spowiadał, pełniąc dyżur w swoim konfesjonale.

Na początku odczytano listy kondolencyjne od kard. Zenona Grocholewskiego, prefekta watykańskiej Kongregacji Wychowania Katolickiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Józefa Michalika, metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego i metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza, a także list od burmistrza Koła.

Homilię wygłosił abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski. Podkreślił, że bp Lewandowski umarł w Roku Kapłańskim, w którym Kościół podaje za wzór do naśladowania wielu „pięknych kapłanów”. „Możemy powiedzieć, że zasłużył na to, by umrzeć w Roku Kapłańskim. Dziękujemy Ci Księże Biskupie za służbę Bogu i ludziom. Dziękujemy za Twoją gorliwość, prostotę i pokorę” - dodał metropolita wrocławski.

Po Mszy św., na cmentarzu komunalnym, w kwaterze kapłańskiej, złożone zostały szczątki bp. Lewandowskiego.

Bp Czesław Lewandowski zmarł 16 sierpnia br. w szpitalu we Włocławku.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
0°C Sobota
noc
0°C Sobota
rano
wiecej »