Chronić małżeństwo i rodzinę

Kościół i państwo mają obowiązek wspierać i chronić małżeństwo i rodzinę jako „podstawową komórkę” każdego społeczeństwa. Podkreślił to niemiecki kardynał Joachim Meisner podczas uroczystej liturgii w katedrze św. Stefana w Budapeszcie 20 sierpnia, w święto narodowe Węgier.

„Rodzina nie otrzymuje znaczenia, swoich praw i godności na mocy ustawodawstwa państwowego, lecz od swego zarania jest jedną z grup społecznych”, stwierdził metropolita Kolonii. Hierarcha podkreślił, że „zgodnie z porządkiem stworzenia przez Boga rodzina to mężczyzna i kobieta połączeni sakramentem małżeństwa, w którym wydają na świat potomstwo”.

W katedrze i przed nią zgromadziły się tysiące Węgrów. Kard. Meisner nawiązał do św. Stefana Węgierskiego, jednej z największych postaci kontynentu europejskiego. Przypomniał, że dzięki wierze chrześcijańskiej Węgry stały się krajem europejskim, który „mocno wpisał Ewangelię w nasz kontynent”. Hierarcha wezwał Węgrów, by bardziej przylgnęli do swoich chrześcijańskich korzeni i opowiedzieli się zwłaszcza za ochroną życia od początku do naturalnego zakończenia.

Mszy św. pontyfikalnej w bazylice św. Stefana przewodniczył prymas Węgier, abp Peter Erdö. Współkoncelebransem – obok kard. Meisnera - był nuncjusz apostolski na Węgrzech, abp Juliusz Janusz. W uroczystości uczestniczyli obecny i były prezydent Węgier, Laszlo Solyom i Ferenc Madl.

Dzień 20 sierpnia – rocznica kanonizacji św. Stefana Węgierskiego – jest jednym z dwóch świąt narodowych Węgier. Św. Stefan, syn księcia Arpada Gezy, urodził się w 969 r. Ochrzcił go kapłan z niemieckiej diecezji Pasawa, a bierzmował św. Wojciech. W 995 r. Stefan ożenił się z z Gizelą, siostrą Henryka II z rodu rzymskiego cesarza Ottona. W 997 r. objął po swoim ojcu godność księcia węgierskiego. Przyczynił się do rozwoju chrystianizacji. Założył dwie archidiecezje, osiem diecezji i liczne klasztory.

W Boże Narodzenie 1000 roku w Ostrzyhomiu Stefan został królem Węgier. W swoich dekretach zarządził m.in., aby niedziela była dniem świętym. Stefan zmarł 15 sierpnia 1038 r. i został pochowany w specjalnie dla niego wybudowanym kościele w Szekesfehervar. W 1083 r. został ogłoszony świętym.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| RODZINA, WĘGRY

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
6°C Niedziela
dzień
6°C Niedziela
wieczór
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
wiecej »