Trzeba zawsze mówić prawdę, nawet niewygodną

Trzeba zawsze mówić prawdę, nawet tę niewygodną, jeśli chcemy stać po stronie milionów ofiar II wojny światowej - mówił prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości w 65. rocznicę likwidacji łódzkiego getta

Polscy Żydzi, łódzcy Żydzi, wszyscy inni Żydzi zamieszkali w Europie padli ofiarą zbrodniczego totalitaryzmu, którym był niemiecki nazizm, a ludobójczy antysemityzm był jedną z jego podstawowych cech - powiedział w czwartek prezydent Lech Kaczyński na uroczystościach poświęconych 65 rocznicy likwidacji getta w Łodzi.

Lech Kaczyński przypomniał, że Łódź była drugim polskim miastem co do wielkości i drugim miastem polskich Żydów. "Ten mord na narodzie został zrealizowany nie w toku działań wojennych, nie ze względu na mordercze instynkty żołnierzy i policjantów. Został wykonany wyrok na narodzie, wyrok, który został w historii nazwany ostatecznym rozwiązaniem kwestii żydowskiej" - mówił prezydent.

Jak stwierdził, "polscy Żydzi, łódzcy Żydzi, wszyscy inni Żydzi zamieszkali w Europie padli ofiarą zbrodniczego totalitaryzmu, którym był niemiecki nazizm", a "ludobójczy antysemityzm był jedną z jego podstawowych cech, jedną z jego esencji". "Był czymś, co było realizowane z żelazną konsekwencją, a łódzkie getto jest tego znakomitym przykładem" - dodał Lech Kaczyński.

Trzeba zawsze mówić prawdę, nawet tę niewygodną, jeśli chcemy stać po stronie milionów ofiar II wojny światowej - mówił dalej prezydent. "Musimy pamiętać, że tu w Europie, niejako przeciwko całemu dorobkowi jej kultury, przeciwko chrześcijaństwu, a także religii żydowskiej, mogła powstać ideologia, która stworzyła plan ludobójstwa i go zrealizowała" - oświadczył Lech Kaczyński.

Podkreślił, że nazizm był jednym z totalitaryzmów XX wieku, ale - jak zaznaczył - Europa tego czasu znała także inny zbrodniczy totalitaryzm. "To ich porozumienie umożliwiło zajęcie tej ziemi, na której mieszkało 3,5 miliona Żydów" - powiedział prezydent.

Zdaniem Lecha Kaczyńskiego jeżeli rzeczywiście chcemy stać po stronie milionów ofiar różnych narodów, nie tylko żydowskiego, ale także i polskiego, to musimy o tym zawsze pamiętać i mówić prawdę, nawet jeżeli ona jest bardzo niewygodna. "Tylko to może spowodować, że tragedia, której ofiary dziś czcimy, już nigdy się nie powtórzy" - podkreślił.

"Chwała tym, którzy zginęli. Chwała ocalałym. Chwała tym, którzy wykazali największą ludzką odwagę ryzykując życiem swoim i swoich najbliższych" - zakończył swoje przemówienie prezydent.

Prezydent wręczył też odznaczenia państwowe kilkudziesięciu osobom, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów oraz zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego. Każdemu człowiekowi trudno jest ryzykować własne życie, ale ludzi, którzy to życie ryzykowali teraz i w historii nie było mało. Zasługują na chwałę, wtedy kiedy ryzykowali życiem dla dobrej sprawy - mówił w czwartek w Łodzi prezydent Lech Kaczyński podczas uroczystości poświęconych 65. rocznicy likwidacji łódzkiego getta.

"Szczególnej chwały domagają się ludzie, którzy ryzykowali życiem nie tylko swoim, ale i swoich najbliższych" - podkreślił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »