O tym, co dobre dla obu narodów

O tym, "co dobre dla obu naszych krajów i narodów w przyszłości" chce rozmawiać premier Donald Tusk z premierem Rosji Władimirem Putinem podczas jego wizyty 1 września w Polsce.

Premier Rosji będzie jednym z 20 szefów rządów, którzy wezmą udział w uroczystościach z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej 1 września na Westerplatte. Tego samego dnia w Sopocie dojdzie też do spotkania Putina z Tuskiem.

"Jakie zadanie wyznaczyłem sobie, polskiemu rządowi i polskiej dyplomacji? Po pierwsze, uczciwie rozmawiać z Rosją, stanowczo się domagać uczciwej rozmowy o przeszłości, ale po to, by przyszłość w relacjach polsko-rosyjskich była lepsza niż do tej pory" - powiedział Tusk w piątek wieczorem w wywiadzie dla TVP1.

Jak tłumaczył, polska strona szuka w sposób przemyślany "sposobów reagowania i sposobów negocjowania z Rosją", aby - jak mówił - uszanowana była "nasza polska pamięć, nasza wrażliwość na to, co było złe w relacjach polsko-rosyjskich". "Mówimy tutaj także o zbrodniach takich jak Katyń, aby wokół tych spraw nie było drażniących nas nieznaczności" - dodał.

"Czy usłyszymy 1 września to, na co czekamy? Być może nie do końca, być może Rosjanie sądzą, że zrobią jakiś gest w naszą stronę, a my tego nawet nie odczujemy. Być może jest to początek procesu, ale z tej drogi nie można zejść" - mówił premier. "I przywództwo Rosji i polscy politycy muszą wejść na drogę wzajemnego porozumienia w poszanowaniu prawdy o przeszłości. Będę to tłumaczył premierowi Putinowi i będziemy domagali się od Rosjan, aby to uszanowali" - podkreślił.

W piątek wieczorem agencja RIA-Nowosti poinformowała, że Służba Wywiadu Zagranicznego (SWR) Rosji przesunęła o jeden dzień prezentację swojej książki "Sekrety polskiej polityki zagranicznej. 1935-45". Odbędzie się ona we wtorek o godz. 12 czasu moskiewskiego (10 czasu polskiego).

Już wcześniej rzecznik SWR Siergiej Iwanow poinformował, że w książce znajdą się "analizy polityki wewnętrznej i zagranicznej Polski, pisma polityczne i zapisy rozmów ambasadorów, raporty attaches wojskowych i wybór telegramów informacyjnych misji dyplomatycznych". Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji zarzuciła w czwartek Polsce, że jej przedwojenne władze "aktywnie współpracowały z hitlerowskimi Niemcami".

Kilka dni przed zbliżającą się wizytą Putina w Polsce telewizja rosyjska wyemitowała film dokumentalny, w którym zarzucono Polsce sprzymierzenie się z Adolfem Hitlerem przeciwko ZSRR poprzez podpisanie w 1934 r. polsko-niemieckiej deklaracji o niestosowaniu przemocy. Właśnie to - zdaniem autora filmu - było jedną z przyczyn zawarcia w 1939 r. paktu Ribbentrop-Mołotow.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11°C Czwartek
dzień
11°C Czwartek
wieczór
9°C Piątek
noc
4°C Piątek
rano
wiecej »