Reklama

Biały Dom oskarża Pakistan

Administracja prezydenta USA Baracka Obamy oskarżyła Pakistan o nielegalne modyfikowanie rakiet amerykańskiej produkcji, dzięki czemu mogą one dosięgnąć dalej położonych celów, co mogłoby zagrozić Indiom - poinformował dziennik New York Times w niedzielnym wydaniu.

Reklama

Powołując się na wysokiej rangi przedstawicieli administracji oraz Kongresu, New York Times napisał, że dyplomatyczny protest w tej sprawie został skierowany pod koniec czerwca do premiera Yousafa Rezy Gillaniego i innych wysokich przedstawicieli rządu Pakistanu. Informacja o proteście nie została udostępniona mediom.

Amerykańską administrację niepokoi od dłuższego czasu rosnący pakistański arsenał broni nuklearnej i konwencjonalnej, co rodzi napięcia między Waszyngtonem a Islamabadem.

"Podejmowane są wysiłki by skłonić (Pakistańczyków) do zwolnienia" - powiedział dziennikowi anonimowy przedstawiciel rządu, dodając, że "energia (Islamabadu) skierowana jest w złą stronę".

Przedstawiciel rządu w Islamabadzie nazwał oskarżenie "niewłaściwym", tłumacząc, że rakiety testowane przez Pakistan zostały wyprodukowane w kraju; wystrzeliwane z lądu rakiety dalekiego zasięgu, (które mogłyby dotrzeć do Indii) to, według niego, zmodyfikowana wersja północnokoreańskiego projektu tej broni.

Przedstawiciele administracji USA powiedzieli NYT, że broń, o którą toczy się spór, jest skonstruowana w oparciu o amerykańskie pociski antyokrętowe Harpoon, które Stany Zjednoczone sprzedały Pakistanowi za rządów prezydenta Ronalda Reagana, jako broń defensywną - informuje New York Times.

Oskarżenia pod adresem Islamabadu padają w momencie, w którym Biały Dom zabiega w Kongresie o zaaprobowanie pomocy finansowej dla Pakistanu, wysokości 7,5 mld dol. Suma ta wypłacana byłaby władzom w Islamabadzie przez następne pięć lat.

Zarzuty dotyczące zmodyfikowanych rakiet zostały sformułowane na podstawie informacji amerykańskiego wywiadu, który zwrócił uwagę na przeprowadzony 23 kwietnia podejrzany test broni rakietowej, o którym nie poinformowały władze Pakistanu. Według służb wywiadowczych, test ten świadczy o tym, że Islamabad pozyskał nową broń o charakterze ofensywnym.

Gdyby nowa broń Pakistanu była w istocie unowocześnioną wersją pocisku Harpoon, który Islamabad kupił w latach 80., oznaczałoby to, że pogwałcił om amerykańską ustawę regulującą eksport broni(Arms Control Export Act).

Głównym zmartwieniem Białego Domu - według informatora New York Timesa - jest fakt nieautoryzowanego modyfikowania amerykańskiej broni, które zamienia defensywny pocisk antyokrętowy, w broń ofensywną, mogącą niszczyć cele naziemne.

Rozwój nowych rodzajów broni w Pakistanie rodzi obawy, że między Indiami a Pakistanem rozpocznie się nowy wyścig zbrojeń - komentuje New York Times.

Dziennik przytacza też słowa swego informatora z Białego Domu: "Jeśli mamy obawy, to działamy agresywnie".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
0°C Czwartek
rano
3°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama