Około 140 tys. osób wzięło udział w całodziennych imprezach i niezwykłym finałowym multiwidowisku nad Odrą
Przez cały piątek i sobotę na placach i nadodrzańskich bulwarach mieszkańcy Wrocławia tłumnie uczestniczyli w imprezach i festiwalach, którym patronuje Europejska Stolicy Kultury.
Ich elementem jest Flow, czyli happeningi, performance, spektakle taneczne i muzyczne, które w artystyczny sposób opowiadały o kulturze i niezwykłych dziejach miasta i jego mieszkańców.
Finałem Flow było wieczorne widowisko - historia Wrocławia w czterech aktach z udziałem 300 artystów i 45 jednostek pływających. To kolejny czerwcowy weekend pełen wspaniałych wydarzeń z bogatego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
W sobotni wieczór wrocławianie obejrzeli niesamowity muzyczno-świetlny spektakl przedstawiający 60 lat historii Wrocławia, od czasów przedwojennych, przez okres zniszczenia i przesiedleń, aż po odbudowę, pełen rozkwit miasta i integrację mieszkańców. W "Kantatę Flow" zaangażowanych zostało 600 osób oraz 4 duże statki i 41 żaglówek.
Na potrzeby widowiska na lądzie zgromadzono 500 ton sprzętu technicznego. Finałowy "Flow" był niezwykle widowiskowym muzyczno-świetlnym wydarzeniem.
Nad stworzeniem "Kantaty Flow" pracowało czterech kompozytorów (Udi Perlman, Amir Shpilman, Jiri Kabat i Paweł Romańczuk) i cztery orkiestry. W sumie na scenie zbudowanej nad Odrą wystąpiło 300 artystów, a cały spektakl oglądało 50 tys. widzów, nie tylko nad Odrą, na Bulwarze Dunikowskiego i Moście Pokoju, ale także na czterech ekranach umieszczonych w centrum miasta i oraz w internecie.
Wieczorne widowisko było finałem całodziennego artystycznego performance wypełnionego wydarzeniami artystycznymi i atrakcjami dla mieszkańców miasta i gości Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tysiące osób przemieszczało się pomiędzy czterema przestrzeniami w centrum miasta pełnymi tańca, performance i interaktywnych wydarzeń.
Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Strefa Smaków albo inaczej „Marmolada”, czyli teatralno-muzyczna opowieść o rodzinnych wspomnieniach rozgrywająca się w przepięknej scenerii Ogrodu Botanicznego. Przy pl. Uniwersyteckim z kolei ukraińscy artyści i zagraniczni mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska opowiadali o wielokulturowości i otwartości Wrocławia. We wszystkich Strefach Flow, pojawili się artyści z Wrocławia, całej Polski, Niemiec, Ukrainy, Holandii, Czech i Izraela.
Wydarzenie wyreżyserował Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance.
"Flow" oraz inne imprezy, trwającego jeszcze weekendu, czyli m.in. Festiwal Dobrego Piwa, koncerty w Goethe-Institut Pop-Up Pavilon, mikrograntowe wydarzenia w Parkach ESK to półmetek Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
Przed nami jeszcze blisko pół tysiąca wydarzeń kulturalnych. W samym tylko czerwcu zaplanowano m.in. wielkie widowisko na Stadionie Wrocław (Hiszpańska noc z Carmen - Zarzuela Show - 18 czerwca), letnią dogrywkę Europejskiej Nocy Literatury (19 czerwca), Koalicję Miast dla Kultury - Szczecin (17-19 czerwca), Przegląd Sztuki SURVIVAL (24-28 czerwca), otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, uliczny Festiwal Bieli, wystawę Kościół. Piękno i Kicz. Architektura VII Dnia (27 czerwca - 28 sierpnia) oraz koncert Davida Gilmoura na pl. Wolności (25 czerwca).
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.