USA i Australia zaproszą Chiny do udziału we wspólnych ćwiczeniach wojskowych, by naprawić napięte stosunki między Pekinem a Canberrą - poinformował w czwartek wysokiej rangi przedstawiciel sił zbrojnych USA.
Dowódca australijskiej armii Angous Houston i szef Dowództwa Pacyfiku sił zbrojnych USA, admirał Timothy Keating uzgodnili, że oba kraje zwrócą się do chińskiego ministerstwa obrony i zaproszą armię Chin do udziału w manewrach lądowych i morskich - powiedział admirał Keating w wywiadzie udzielonym dziennikowi Sidney Morning Herald.
Jak dotąd zbrojenia Chin, zwłaszcza rozwój marynarki wojennej i sił powietrznych niepokoiły Canberrę i Waszyngton. W marcu Pekin poinformował, że jego tegoroczny budżet wojskowy wynosi 70,24 mld dol. Wydatki Chin na zbrojenia rosną od dwudziestu lat.
"Chcemy (...) zrozumieć intencje Chin" - powiedział Keating i dodał, że Pekin co roku publikuje informacje o wydatkach ministerstwa obrony, ale Waszyngton uznaje te dane za coraz mniej akuratne.
W maju Australia opublikowała raport na temat swojej strategii militarnej; wzrost potęgi Chin jest określany w tym dokumencie, jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa Azji.
Raport ukazał się zanim stosunki między Pekinem a Canberrą pogorszyły się, po aresztowaniu przez władze chińskie jednego z szefów australijskiej firmy wydobywczej oraz przyznaniu przez Australię wizy przywódczyni Światowego Kongresu Ujgurów.
Admirał Keating zaprzeczył w wywiadzie, że wspólne manewry z Chinami mogą zaniepokoić ważnych sojuszników USA, jak Japonia, Indie i Korea Płd.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.