Dożynki Jasnogórskie odbędą się 5 i 6 września. Uroczystej sumie będzie przewodniczył w niedzielę biskup ełcki Jerzy Mazur, a homilię wygłosi bp Jan Styrna, delegat Episkopatu ds. duszpasterstwa rolników.
Rolnicy przybędą na Jasną Górę już 5 września, by Mszą św. w bazylice rozpocząć o godz. 19.00 wspólne dziękczynienie Bogu za plony. Eucharystii będzie przewodniczył i wygłosi homilię bp Jan Szkodoń, sufragan archidiecezji krakowskiej. Apel Jasnogórski poprowadzi metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak. Czuwanie modlitewne będzie kontynuowane przez całą noc, aż do sumy dożynkowej.
Msza święta z błogosławieństwem wieńców żniwnych rozpocznie się przy ołtarzu pod Szczytem w niedzielę, 6 września, o godz. 11.00. Głównym celebransem będzie biskup ełcki Jerzy Mazur. Homilię wygłosi bp Jan Styrna, ordynariusz elbląski, który w Episkopacie odpowiada za duszpasterstwo rolników. Delegacje poszczególnych diecezji i instytucji zaniosą przed ołtarz wieńce dożynkowe.
Zachęcając do udziału w pielgrzymce, bp Styrna objaśnia sens hasła „Do Matki życia”, które będzie jej towarzyszyć. - Pan Jezus powiedział: „Ja jestem Drogą, Prawdą i Życiem" (J 14,6). Maryja jest więc Matką Życia. Od początku ma swój macierzyński wkład w tajemnicy Życia, które Chrystus nam przynosi, którym żyjemy jako dzieci Boże. Maryja jest też w centrum cywilizacji życia.
Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się po raz 27. Ogólnopolskie dożynki, organizowane na Jasnej Górze od 1982 r., są jedną z form duszpasterstwa rolników. Z ramienia Episkopatu za duszpasterstwo rolników od 2 lipca 2001 r. odpowiada bp Jan Styrna.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.
Raport objął przypadki 79 kobiet i dziewcząt, w tym w wieku zaledwie siedmiu lat.