Zakulisowe działania kard. Johannesa Willebrandsa w czasie Soboru Watykańskiego II ujawniają opublikowane w Holandii dzienniki głównego architekta soborowych dokumentów i "konwersji" Kościoła katolickiego na ekumenizm.
Jeszcze przed rozpoczęciem Vaticanum II ks. Willebarnds jeździł po całej Europie, by tworzyć proekumeniczną koalicję biskupów i teologów. Później, już w czasie Soboru potajemnie podróżował do krajów wschodnich, aby uciszyć protesty tamtejszych biskupów, którzy sprzeciwiali się niektórym soborowym innowacjom. Zapiski mówią też o nigdy nieurzeczywistnionych pragnieniach holenderskiego hierarchy, który chciał założyć ekumeniczną wspólnotę księży i świeckich.
Dzienniki kard. Willebrandsa, wieloletniego przewodniczącego Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zostały opublikowane w ramach rozpoczętej wczoraj w Utrechcie w Holandii konferencji naukowej w stulecie urodzin hierarchy. Zorganizowały ją Katolicki Uniwersytet w Lowanium oraz Wydział Teologiczny w Tilburgu. Gościem obrad jest m.in. następca kard. Willebrandsa w Watykanie, kard. Walter Kasper. Jak podali organizatorzy, celem konferencji jest rozbudzenie zainteresowania studentów i naukowców postacią holenderskiego duchownego w chwili, gdy otwierane są archiwa z okresu jego najbardziej dynamicznej działalności.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!
Twierdzi, że byłby tam narażony na nadużycia i brak opieki zdrowotnej.
Przypada ona 13 dni po Wigilii u katolików, czyli 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.
Sąd nakazał zbadanie możliwości popełnienia zbrodni wojennych przez żołnierza z Izraela.