Benedykt XVI w Viterbo

Benedykt XVI w homilii podczas mszy świętej w niedzielę w Viterbo pod Rzymem - mieście pięciu konklawe - powiedział, że "najgłębszą pustynią jest serce człowieka", gdy "traci zdolność słuchania, mówienia, komunikowania się z Bogiem i innymi".

"Wówczas człowiek staje się ślepy, gdyż nie jest zdolny do widzenia rzeczywistości; zatykają się uszy, by nie słyszeć wołania wzywających pomocy; serce twardnieje w obojętności i egoizmie" - podkreślił papież.

Cytując soborowy dokument "Gaudium et spes" Benedykt XVI zwrócił uwagę na konieczność przezwyciężenia samotności i niemożności porozumienia, spowodowanych egoizmem, i nadania nowego oblicza ludzkości: "ludzkości słuchania i słowa, dialogu, porozumienia, jedności", "ludzkości bez dyskryminacji, bez wykluczonych, tak aby świat był prawdziwie i dla wszystkich polem prawdziwego braterstwa".

"Kiedy serce gubi się na pustyni życia, nie lękajcie się, lecz zawierzcie Chrystusowi, pierworodnemu nowej ludzkości: rodziny braci, stworzonej w wolności i w sprawiedliwości, w prawdzie i w miłości dzieci Bożych"- apelował papież.

Viterbo , gdzie papieże mieszkali w XIII wieku, przeszło do historii Kościoła między innymi ze względu na rekordowo długie, prawie trzyletnie, słynne konklawe, jakie się tam odbyło. Trwało od 1268 do 1271 roku.

Z powodu przedłużających się obrad i niemożności wyboru papieża kardynałowie, którzy początkowo sami dobrowolnie zdecydowali się na odosobnienie, zostali potem siłą zamknięci w pałacu papieskim przez burmistrza i mieszkańców, pragnących w ten sposób wymusić na nich szybkie zakończenie konklawe.

Po serii wyjątkowo dotkliwych nacisków, stosowanych wobec kardynałów, zdecydowano się na najbardziej radykalny: zdjęto część dachu z pałacu. Spektakularne działania mieszkańców nie przyspieszyły jednak wcale prac kolegium kardynalskiego. Dopiero po roku od tamtego epizodu wybrano arcydiakona z Liege, naukowca , przebywającego stale za granicą. Przyjął on imię Grzegorza X.

Tuż po przybyciu do Viterbo Benedykt XVI zwiedził miejsce tych historycznych wydarzeń - salę konklawe w pałacu papieskim.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, WATYKAN

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Środa
wieczór
7°C Czwartek
noc
6°C Czwartek
rano
6°C Czwartek
dzień
wiecej »