Kongres "Ludzie i religie" w Krakowie
Kardynał Dziwisz na pierwszym planie, w tle - minister Sikorski Jacek Bednarczyk/PAP/EPA

Kongres "Ludzie i religie" w Krakowie

Komentarzy: 1
PAP

publikacja 06.09.2009 18:35

Konferencją otwarcia zainaugurowano w niedzielę w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego Międzynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie" - "Asyż w Krakowie".

"Punktem wyjścia dla przyszłości Europy musi być wiara w godność istoty ludzkiej, wiara, że nie może być ona odebrana ani dana przez nikogo. Wszyscy w to wierzą i to jest źródło naszych wartości i naszej wolności" - powiedział przewodniczący KE. Jak podkreślił, Europa powinna mieć w sercu człowieka i dlatego powinna mówić jednym głosem.

"Walka z globalną biedą jest jednym z podstawowych problemów. Dla Europy to wyzwanie. Europa musi podjąć ten pionierski krok, przede wszystkim wobec krajów Afryki - dając bezpieczeństwo, wodę, dbać o klimat. Wierzę, ze Europa powinna więcej zrobić dla pokoju" - podkreślił Barroso. Jak stwierdził, "wiele krajów podpisało Traktat Lizboński i dzięki temu będziemy mieli większa możliwość działania".

"Pamiętajcie, przyjaciele: wojna nigdy nie pomaga ludzkości. Szkodzi jej. W swoim nieuniknionym okrucieństwie wojna nie prowadzi do pokoju. Zdradza go" - napisał do uczestników Kongresu "Ludzie i Religie" Elie Wiesel, amerykański pisarz i dziennikarz, laureat Pokojowej Nagrody Nobla w 1986 roku i pomysłodawca terminu Holocaust.

Kongres organizowany jest w 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20 rocznicę upadku komunistycznych reżimów w Europie Wschodniej.

Jego hasło nawiązuje do historycznego Dnia Modlitwy o Pokój z 27 października 1986 roku, podczas którego Jan Paweł II zaprosił do Asyżu przedstawicieli różnych religii świata, aby wspólnie modlili się o pokój na świecie.

Do Krakowa przybyli przedstawiciele różnych religii i kultur z całego świata, a także przedstawiciele świata polityki i nauki. Spotkanie organizowane jest wspólnie przez Archidiecezję Krakowską oraz włoską Wspólnotę Sant' Egidio (św. Idziego), która od 23 lat rozpowszechnia "ducha Asyżu" na całym świecie. Zaproszenie do Krakowa złożył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas ubiegłorocznego kongresu na Cyprze.

Inaugurację Kongresu poprzedziła w niedzielę uroczysta msza św. w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach, podczas którego metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podkreślił, że "pokój jest darem Boga". Podobnie papież Benedykt XVI, za pośrednictwem telełączy, podkreślił w pozdrowieniach dla uczestników Kongresu rolę wszystkich religii "w propagowaniu przebaczenia i zjednoczenia przeciwko przemocy, rasizmowi, totalitaryzmowi i ekstremizmowi. które zniekształcają obraz Stwórcy w człowieku, zamazują Boży horyzont, a w konsekwencji prowadzą do pogardy człowieka jako takiego".

Poniedziałek będzie poświęcony dyskusjom panelowym, podczas których będą omawiane najbardziej palące problemy dialogu i pokoju, jak globalizacja i tożsamość, jedność chrześcijan, kryzys gospodarczy a nowa antropologia. Wtorek, 8 września, to Dzień Pamięci i Pokoju, który rozpocznie się poranną Ceremonią Pamięci w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Wieczorem zaś na krakowskim rynku zostanie wygłoszony "Apel o Pokój 2009".

Wspólnota św. Idziego (Sant'Egidio) z Rzymu od ponad dwudziestu lat organizuje Spotkania dla Pokoju, które zostały zainicjowane przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Asyżu 27 października 1986 roku. W 1989 roku takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy w Polsce, w Warszawie, z okazji 50 rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Pierwsza strona Poprzednia strona strona 2 z 2 Następna strona Ostatnia strona