Reklama

Kongres "Ludzie i religie" w Krakowie

Konferencją otwarcia zainaugurowano w niedzielę w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego Międzynarodowy Kongres dla Pokoju "Ludzie i Religie" - "Asyż w Krakowie".

Reklama

"Witam serdecznie dostojnych przedstawicieli wszystkich religii, wyznań, tradycji i kultur. Razem stanowimy piękną symfonię ludzkiego ducha, ludzkich umysłów i serc" - powitał przybyłych metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz.

"Kierując się intuicją Jana Pawła II, spotykamy się w imię wielkiej sprawy, której na imię pokój" - powiedział kardynał i przywołał słowa Jana Pawła II, wypowiedziane podczas Dnia Modlitwy o Pokój w Asyżu 27 października 1986 roku: "Pokój to warsztat pracy, otwarty dla wszystkich, nie tylko dla specjalistów, uczonych czy strategów. Za pokój są odpowiedzialni wszyscy". "Cieszymy się, że w tych dniach Kraków staje się warsztatem pracy na rzecz pokoju" - stwierdził kardynał.

Przywołując 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej i 20 rocznicę "powrotu do życia w prawdzie", tj. upadku komunizmu, stwierdził: "Cieszyliśmy się, że ten dar otrzymały również inne narody Europy Środkowo-Wschodniej. Dar zobowiązuje. Nasz Kongres dla Pokoju, nasza modlitwa i refleksja w tych dniach niech będzie naszym zbiorowym wkładem w budowanie Bożego pokoju w sercu człowieka i w jego wspólnocie".

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, nawiązując do rocznic wybuchu II wojny i obalenia komunizmu powiedział, iż polski sposób myślenia o przyszłości zakłada wyciąganie wniosków z przeszłości, naprawianie własnych błędów i szukanie porozumienia. Podkreślił przy tym, że "pokój wymaga prawdy i wzajemnego przebaczenia". "Zła nie możemy i nie chcemy zapomnieć, ale wiemy, że prawdziwą wolność daje jedynie serce wolne od nienawiści. Dlatego w tym duchu zabiegamy o dobre stosunki z sąsiadami, starając się, by pamięć o przeszłości nie przesłoniła przyszłości" - powiedział minister.

Jak stwierdził, "Polska jest dumna z wizerunku kraju, który kocha wolność i umie się nią dzielić, a w działaniach tych przyświeca przykład Jana Pawła II".

List do uczestników skierował prezydent RP Lech Kaczyński, który objął kongres honorowym patronatem. "Pokój między religiami to największy dar i najwspanialsze świadectwo, jakie możemy ofiarować światu" - napisał prezydent, podkreślając, że swoboda religijna to podstawa wolności. Życzył, by kongres przyczynił się do budowy zaufania i szacunku między przedstawicielami różnych religii.

O potrzebie porozumienia i dialogu mówiła także wicedyrektor generalny kultury UNESCO Francoise Riviere. Jak stwierdziła, "ludzkość znajduje się w kluczowym momencie, w którym okazało się, że odnowienie dialogu między religiami i narodami jest konieczne, by ludzkość znalazła drogi na przyszłość". Założyciel wspólnoty Sant'Egidio Andrea Riccardi przywołał przekonanie Jana Pawła II, że dialog jest niezbędny do współistnienia narodów i religii. "Dialog objawia tajemnicę jedności, która kryje się za wydarzeniami zglobalizowanego świata. Bycie razem pokazuje wspólną wiarę w los ludzkości" - powiedział.

O szansach i wyzwaniach obecnej Europy mówił przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Nawiązując do tragicznej historii Europy, podkreślił on, że należy robić wszystko dla pokoju na świecie. Barroso "oddał cześć i hołd roli, jaką odegrała Polska w zjednoczeniu Europy", przywołując Jana Pawła II, Lecha Wałęsę i Solidarność.

Przewodniczący KE przywołał wartości duchowe Europy, jak tolerancja, wielokulturowość, solidarność, które - według niego - łączą się z duchem Asyżu i czynią ludzi najważniejszą częścią wspólnoty.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
7°C Poniedziałek
dzień
7°C Poniedziałek
wieczór
4°C Wtorek
noc
3°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama