Sekretarz Stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolin uroczyście zainaugurował budowę rzymskokatolickiego kościoła św. Jana Pawła II.
Podczas swojej wizyty na Ukrainie, jako przedstawiciel papieża Franciszka, koordynujący pomoc dla ofiar wojny, kardynał został przyjęty przez prezydenta, spotkał się ubogimi i z seminarzystami, otworzył muzeum diecezjalne we Lwowie. Przebywał w Zaporożu, Kijowie i Lwowie. W trakcie pobytu we Lwowie celebrował liturgie w łacińskiej katedrze i w soborze grekokatolickim.
W sobotę 18 czerwca kardynał położył kamień węgielny pod budowę kościoła pw. św. Jana Pawła II. Kościół powstaje przy ulicy Stryjskiej, u początku Lwowa, nieopodal buduje się nowa dzielnica. Autorem szczegółowego projektu architektonicznego kościoła jest wybitna lwowska architekt Maria Hirniak. Teren znajduje się tuż obok miejsca, gdzie w 2001 r. Jan Paweł II celebrował dwie msze. Brało w ich wówczas udział ponad milion wiernych i były to najliczniejsze zgromadzenia w historii Ukrainy.
Kamień węgielny kościoła i centrum św. Jana Pawła II złożony przez Sekretarza Stanu to cegła z drzwi jubileuszowych bazyliki św. Piotra w Rzymie. Jak powiedział kard. Parolin „tą budową powoli powstaje część Rzymu na Ukrainie”. Podkreślił też, że z racji miejsca, w którym powstaje, kościół upamiętnia papieską pielgrzymkę i ma ukazywać naukę św. Jana Pawła.
Powstający kościół i centrum mają mieć wymiar ponadparafialny. W trakcie uroczystości w sposób symboliczny włączyło się w budowę wiele osób i instytucji. Księża i wierni przynieśli symboliczne kamienie z kilkunastu kościołów, klasztorów i instytucji rzymsko- i grekokatolickich, m.in. z cerkwi Narodzenia Bogurodzicy, poświęconej przez papieża 2001 r., z budynku Ukraińskiego Uniwersytetu Katolickiego, gdzie powstała i gdzie gromadzi się parafia św. Jana Pawła, jak też w Równego na Wołyniu. Z pobliskiej grekokatolickiej cerkwi (dawny kościół łaciński) w Sokolnikach podarowano oprócz cegły krzyż z kościoła. Stanął on na stole na którym podpisywano bullę erekcyjną. Rabin przekazał kamień z Jerozolimy a studenci z Nigerii położyli nasiona afrykańskie. Młodzież z Ruchu Światło-Życie wraz z moderatorem ks. Nazarem Bilikiem przyniosła kamień z centrum oazowego z Krościenka. Parafia w Czerwowogradzie (gdzie znajduje się kopalnia węgla) położyła rzeźbiony węgiel. Kamienie w trakcie uroczystości złożono w narożny mur.
Bullę fundacyjną podpisali kard. Pietro Parolin i abp Mieczysław Mokrzycki, a ponadto nuncjusz, pięciu biskupów łacińskich i dwóch grekokatolickich. Był obecny też przedstawiciel Kościoła prawosławnego.
Przekazano kardynałowi zebraną przez parafian św. Jana Pawła jałmużnę dla ubogich dla dyspozycji papieża Franciszka.
Parafia opiekuje się lwowskimi więzieniami. Kardynał przekazał pozdrowienia od papieża Franciszka dla więźniów, zaznaczając, że są blisko jego serca.
Parafia jest prowadzona przez księży z archidiecezji lubelskiej, ks. Grzegorza Drausa i ks. Tomasza Milo.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.