We wtorek, po posiedzeniu rządu - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - premier Donald Tusk ma poinformować, czy minister skarbu Aleksander Grad zachowa stanowisko - powiedział w poniedziałek PAP rzecznik rządu Paweł Graś. Rada Ministrów zajmie się we wtorek projektem przyszłorocznej ustawy budżetowej.
Graś dodał, że we wtorek raczej nie jest przewidziane spotkanie szefa rządu z Gradem. Rzecznik rządu nie chciał spekulować, jaką decyzję podejmie premier w sprawie ministra skarbu. W ubiegłym tygodniu szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak w wypowiedziach medialnych kilkakrotnie podkreślał, że Grad nie jest odpowiedzialny tylko za stocznie, ale za cały program prywatyzacyjny.
W lipcu premier zapowiedział, że - jeśli do końca sierpnia nie uda się dokończyć z sukcesem sprzedaży stoczni Gdynia i Szczecin - minister Grad pożegna się ze swoim stanowiskiem. W poprzedni poniedziałek Tusk mówił, że potrzebuje jeszcze kilku dni na szczegółowe wyjaśnienia. Zaznaczył, że "każde rozwiązanie jest możliwe".
Rządowa agencja Qatar Investment Authority nie przystąpiła do projektu zakupu majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie po dotychczasowym inwestorze, funduszu Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG), który wylicytował główne aktywa obu zakładów. Wcześniej fundusz Stichting Particulier Fonds Greenrights (SPFG), który wygrał przetarg na główne części majątku tych dwóch zakładów, nie wpłacił pieniędzy w wyznaczonym terminie.
Grad ocenił w piątek, że był "przesadnym optymistą" co do inwestora, który wylicytował majątek stoczni. "Być może za dużo było słów z mojej strony, wypowiadanych wówczas już w maju, że to jest sukces. Życie nam przyniosło trochę trudniejsze rozwiązanie i trzeba się z nim oczywiście zmierzyć. Komisja Europejska rozpatruje nasz wniosek (o wydłużenie terminu sprzedaży majątku stoczni - PAP). Zrobimy wszystko, żeby w następnym procesie poszukiwać inwestora dla tych aktywów" - powiedział.
Agencja Qatar Investment Authority może jednak wystartować w nowym przetargu, o który resort skarbu zwrócił się do Komisji Europejskiej.
Szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej Mikołaj Dowgielewicz powiedział w piątek, że "jest dobrej myśli" jeśli chodzi o zgodę KE na przedłużenie terminu sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie. Rzecznik KE ds. konkurencji Jonathan Todd nie chciał jednak ujawnić dziennikarzom, kiedy KE wyda decyzję w sprawie wydłużenia terminu.
Na pytanie, czy KE może podjąć negatywną decyzję w sprawie wydłużenia terminu sprzedaży majątku stoczni, Dowgielewicz powiedział: "Myślę, że minister Grad ma dobre argumenty w sprawie przedłużenia tej procedury. Argument jest przede wszystkim taki, że proces (sprzedaży majątku stoczni - PAP) jest zaawansowany. Zdanie się na klasyczne zasady prawa upadłościowego tylko by ten proces wydłużyło, nie rozwiązałoby żadnego problemu, chociażby z pracownikami stoczni. Myślę, że dla Komisji Europejskiej te argumenty są nadal ważne i mam nadzieję na pozytywny wynik tych ustaleń".
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.