Zarówno rząd Szkocji jak i Irlandii Płn. chcą, by ich kraje zostały w UE.
Zarówno w Irlandii Północnej jak i Szkocji w referendum ws. Brexitu zwyciężyła opcja pozostania Wielkiej Brytanii w UE. W Irlandii Północnej za tym rozwiązaniem opowiedziało się 55,8 proc. wyborców (ponad 440 tys. głosów). W Szkocji z kolei ponad 1,661 mln wyborców wybrało pozostanie w UE. Za Brexitem głosowało nieco ponad milion wyborców, przewaga głosów prounijnych była zatem przytłaczająca. Wyniki ogólnobrytyjskie są jednak odmienne. Taki stan rzeczy i ewentualne wyjście Wielkiej Brytanii z UE może realnie grozić rozpadem Zjednoczonego Królestwa.
Do zjednoczenia Irlandii Północnej i Irlandii już wezwał wicepremier Irlandii Północnej Martin McGuinness. Jego zdaniem należy przeprowadzić w tej sprawie głosowanie.
- Poparcie dla pozostania w Unii Europejskiej jest w Irlandii Północnej zdecydowanie wyższe niż w pozostałej części Wielkiej Brytanii - powiedział.
Podobne stanowisko zajęła premier rządu Szkocji: Nicola Sturgeon podkreśliła, że wyniki referendum jasno pokazują, że Szkoci widza swoją przyszłość w ramach UE.
To Dykasteria ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Organizatorzy zapowiadają, że będzie barwny, taneczny i pełen radości. Koniecznie posłuchaj!