Kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie znakiem jedności z papieżem. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św., podczas której ogłoszono dekret papieski z tytułem dla świątyni.
12.35
W drodze powrotnej z ołtarza polowego do kościoła procesja liturgiczna zatrzymuje się przed główną bramą hałcnowskiego kościoła. Nuncjusz apostolski dokonuje uroczystego poświęcenia zainstalowanej tutaj pamiątkowej tablicy, informującej o tytule bazyliki mniejszej, jakim od dziś cieszy się ta świątynia. Figura Hałcnowskiej Panienki zostaje wniesiona na powrót do kościoła. Na swoje miejsce, w specjalnej gablocie w głównym ołtarzu, wróci w godzinach wieczornych.
12.30
Kończy się Msza św. Tradycją lipcowego odpustu hałcnowskiego 2 lipca jest błogosławieństwo dzieci oraz matek oczekujących potomstwa. Abp Migliore przed błogosławieństwem końcowym odmawia modlitwę nad dziećmi i matkami.
12.25
Proboszcz hałcnowski ks. prałat Stanisław Morawa dziękuje nuncjuszowi, biskupom i kapłanom za uroczystą Mszę św. Wyraża również wdzięczność swoim współpracownikom, władzom miasta Bielska-Białej oraz wszystkim parafianom za zaangażowanie w życie sanktuarium i parafii, którego uwieńczeniem jest nadanie tytułu bazyliki.
12.10
Rozpoczęła się Komunia św. Kilkudziesięciu księży w miejscach oznaczonych proporcami rozdaje Najświętszy Sakrament. Nuncjusz udziela Komunii św. przed ołtarzem polowym.
11.55
Prezydent Bielska-Białej Jacek Krywult ofiarował dla bazyliki naczynia liturgiczne do udzielania Komunii św. pod dwiema postaciami. Przedstawiciele parafii oraz związków i stowarzyszeń społecznych i religijnych, składają wraz z z pozostałymi wiernymi ofiary na rzecz sanktuarium, także na nową szatę dla Hałcnowskiej Panienki.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Wierni szukają cienia pod parasolami 11.50
Abp Migliore zauważył, że w ciągu zaledwie miesiąca aż dwukrotnie papież Franciszek okaże swoją więź z Kościołem bielsko-żywieckim. Pierwszą okazją do tego jest przeżywana właśnie uroczystość oficjalnego ogłoszenia jego dekretu o ustanowieniu w Hałcnowie bazyliki. Drugą - wizyta Ojca Świętego i jego modlitwa w byłym KL Auschwitz-Birkenau, który znajduje się w diecezji bielsko-żywieckiej.
Nuncjusz kończy kazanie inwokacją: "O Maryjo, módl się za nami". Po raz kolejny plac przy bazylice wypełniają gromkie oklaski. Uroczystościom towarzyszy piękna, słoneczna pogoda, jednak z każdą chwilą temperatura podnosi się. Na placu przy kościele trudno znaleźć cień. Wielu wiernych chroni się przed promieniami słońca, rozkładając kolorowe parasole. W ten sposób miejsce celebracji wydaje się jednym wielkim bukietem przyniesionym Matce Bożej.
11.40
Kościół w Hałcnowie jest pierwszym w diecezji, który uzyskał tytuł Bazyliki Mniejszej. Z tej okazji na uroczystość przyjechało ponad stu księży ze wszystkich zakątków diecezji. Poprzedzali oni figurę niesioną w procesji na ołtarz polowy. Figurę wyjmowano wcześniej z ołtarza na uroczystość koronacji w 1993 roku. Dwa lata później zawieziono ją na Kaplicówkę w Skoczowie, gdzie ozdabiała ołtarz polowy, na którym Eucharystię sprawował Jan Paweł II. W 2005 roku znów przywieziono ją tutaj na obchody dziesięciolecia papieskiej wizyty. Trzy lata temu wyniesiono ją na ołtarz polowy, przy którym świętowano dwudziestolecie koronacji.
W uroczystej Mszy św. udział biorą także diakoni oraz klerycy Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, pochodzący z diecezji bielsko-żywieckie, wraz ze swoimi przełożonymi, wychowawcami i wykładowcami Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Ponad stu księży koncelebruje Mszę św. w Hałcnowie 11.30
- Nadanie tego tytułu ma za zadanie pogłębienie więzi kościoła z Ojcem Świętym - mówi w okolicznościowym kazaniu abp Celestino Migliore. Wieńczy ono liturgię słowa Mszy św., podczas której kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie ogłoszony został bazyliką mniejszą.
- Tutaj dokonywane są akty szczególnej czci Chrystusa, który żyje w Kościele - mówi nuncjusz apostolski. - Przy okazji dzisiejszej uroczystości można mówić zarówno o zaszczytach, jak i o zobowiązaniach. Ten tytuł mówi nie tyle o znamienitych wydarzeniach, jakie w tym kościele się dokonały, ale nade wszystko o obecności Jezusa i Maryi, która buduje żywą wspólnotę chrześcijańską tych, którzy tę świątynię odwiedzają, by doświadczoną tutaj miłość nieść potem dalej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.