publikacja 02.07.2016 10:46
Kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie znakiem jedności z papieżem. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św., podczas której ogłoszono dekret papieski z tytułem dla świątyni.
- Bóg wybrał to miejsce, by okazywać swoje miłosierdzie - stwierdził bp Roman Pindel, witając uczestników uroczystości podniesienia kościoła Nawiedzenia NMP do godności bazyliki mniejszej. To pierwszy w liczące blisko ćwierć wieku historii diecezji bielsko-żywieckiej kościół, w ten sposób uhonorowany.
Nagroda i zobowiązanie
- Nadanie tego tytułu ma za zadanie pogłębienie więzi kościoła z Ojcem Świętym - zauważył w okolicznościowym kazaniu abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski przewodniczył Mszy św., podczas której kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie ogłoszony został bazyliką mniejszą.
- Przy okazji dzisiejszej uroczystości można mówić zarówno o zaszczytach, jak i o zobowiązaniach - kontynuował abp Migliore. - Ten tytuł mówi nie tyle o znamienitych wydarzeniach, jakie w tym kościele się dokonały, ale nade wszystko o obecności Jezusa i Maryi, która buduje żywą wspólnotę chrześcijańską tych, którzy tę świątynię odwiedzają, by doświadczoną tutaj miłość nieść potem dalej.
Oklaski i pieśń chwały
Nuncjusz apostolski udziela Komunii św. Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość
Mszę św. koncelebrowało - wraz z nuncjuszem oraz biskupami Romanem Pindlem, Piotrem Gregerem i Tadeuszem Rakoczym - ponad stu księży, pracujących w diecezji. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne, podczas którego wierni odmawiali różaniec, śpiewali pieśni Maryjne i pod przewodnictwem ks. Sławomira Zawady podjęli refleksję nad historią sanktuarium i wizerunku Hałcnowskiej Panienki. Słowo wdzięczności do uczestników uroczystości, do współpracowników i parafian skierował proboszcz hałcnowski ks. prałat Stanisław Morawa.
Dwa tysiące pielgrzymów
Kustosz i proboszcz bazyliki ks. prałat Stanisław Morawa. Urszula Rogólska /Foto Gość
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowego samorządu. Okolicznościowy list do uczestników święta skierowała premier Beata Szydło, pochodząca z nieodległego Przecieszyna. Życzyła w nim wzrostu wiary w sercach mieszkańców tak drogiej jej diecezji bielsko-żywieckiej. Na placu przy bazylice stanęła kompania honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego, poczty sztandarowe, kompania strażaków oraz orkiestra wojskowa. W liturgię włączyły się również schola i chór parafialny. Osobny sektor zajęły siostry zakonne. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły serafitki, które właśnie w Hałcnowie mają swój dom macierzysty. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali funkcjonariusze policji, straży miejskiej, strażacy i wolontariusze. Na czas trwania uroczystości zamknięto dla ruchu kołowego ulicę bezpośrednio przylegającą do sanktuarium. W odwodzie znalazły się także służby sanitarne pogotowia ratunkowego i Maltańskiej Służby Medycznej. Na szczęście obyło się bez konieczności poważnych interwencji, choć upał dawał się pątnikom srodze we znaki. Niektórzy próbowali szukać ochłody w cieniu z rzadka rosnących na placu wokół bazyliki drzew, inni chowali się pod parasolami.
Pamiątki
Figurę wyniesiono z kościoła na ołtarz polowy. Ks. Jacek Pędziwiatr
Poniżej można zapoznać się ze szczegółową relacją przebiegu hałcnowskiej uroczystości.
Warto również zapoznać się z relacją z Modlitewnego czuwania przed rozpoczęciem uroczystości TUTAJ.