Kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie znakiem jedności z papieżem. Nuncjusz apostolski abp Celestino Migliore przewodniczył Mszy św., podczas której ogłoszono dekret papieski z tytułem dla świątyni.
- Bóg wybrał to miejsce, by okazywać swoje miłosierdzie - stwierdził bp Roman Pindel, witając uczestników uroczystości podniesienia kościoła Nawiedzenia NMP do godności bazyliki mniejszej. To pierwszy w liczące blisko ćwierć wieku historii diecezji bielsko-żywieckiej kościół, w ten sposób uhonorowany.
Nagroda i zobowiązanie
- Nadanie tego tytułu ma za zadanie pogłębienie więzi kościoła z Ojcem Świętym - zauważył w okolicznościowym kazaniu abp Celestino Migliore. Nuncjusz apostolski przewodniczył Mszy św., podczas której kościół Nawiedzenia NMP w Bielsku-Białej-Hałcnowie ogłoszony został bazyliką mniejszą.
- Przy okazji dzisiejszej uroczystości można mówić zarówno o zaszczytach, jak i o zobowiązaniach - kontynuował abp Migliore. - Ten tytuł mówi nie tyle o znamienitych wydarzeniach, jakie w tym kościele się dokonały, ale nade wszystko o obecności Jezusa i Maryi, która buduje żywą wspólnotę chrześcijańską tych, którzy tę świątynię odwiedzają, by doświadczoną tutaj miłość nieść potem dalej.
Oklaski i pieśń chwały
Ks. Jacek Pędziwiatr /Foto Gość Nuncjusz apostolski udziela Komunii św. Szczególnie dwa elementy sobotniej liturgii zapadną w pamięć jej uczestnikom. Najpierw, na początku Mszy św., biskup pomocniczy Piotr Greger odczytał wydany pod koniec sierpnia ubiegłego roku papieski dekret, podnoszący kościół w Hałcnowie do rangi bazyliki. Po lekturze dokumentu plac kościelny, na którym zebrało się blisko dwa tysiące wiernych wypełniły najpierw gromkie brawa, a zaraz potem chóralny śpiew „Chwała na wysokości Bogu”. Drugim historycznym elementem uroczystości było odsłonięcie tablicy pamiątkowej. Wmurowano ją po prawej stronie głównej bramy do kościoła. Po Mszy św. abp Migliore poświęcił tablicę i dokonał jej symbolicznego odsłonięcia.
Mszę św. koncelebrowało - wraz z nuncjuszem oraz biskupami Romanem Pindlem, Piotrem Gregerem i Tadeuszem Rakoczym - ponad stu księży, pracujących w diecezji. Eucharystię poprzedziło czuwanie modlitewne, podczas którego wierni odmawiali różaniec, śpiewali pieśni Maryjne i pod przewodnictwem ks. Sławomira Zawady podjęli refleksję nad historią sanktuarium i wizerunku Hałcnowskiej Panienki. Słowo wdzięczności do uczestników uroczystości, do współpracowników i parafian skierował proboszcz hałcnowski ks. prałat Stanisław Morawa.
Dwa tysiące pielgrzymów
Urszula Rogólska /Foto Gość Kustosz i proboszcz bazyliki ks. prałat Stanisław Morawa. Plac wokół sanktuarium zaczął zapełniać się wiernymi z samego rana. Sobotę 2 lipca wybrano na termin uroczystości nieprzypadkowo. Od blisko dwustu lat w tym dniu obchodzi się w Hałcnowie połączony z błogosławieństwem dzieci i matek oczekujących potomstwa najważniejszy odpust ku czci Nawiedzenia NMP. Terminu obchodu nie zmieniono nawet po reformie kalendarza liturgicznego, która święto Nawiedzenia przeniosła na ostatni dzień maja. I tym razem, jeszcze przed zakończeniem Mszy św., przewodniczący jej abp Celestino Migliore odmówił specjalna formułę błogosławieństwa, które następnie kapłani przekazali najmłodszym i niewiastom przy nadziei.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele miejscowego samorządu. Okolicznościowy list do uczestników święta skierowała premier Beata Szydło, pochodząca z nieodległego Przecieszyna. Życzyła w nim wzrostu wiary w sercach mieszkańców tak drogiej jej diecezji bielsko-żywieckiej. Na placu przy bazylice stanęła kompania honorowa 18 Bielskiego Batalionu Powietrzno-Desantowego, poczty sztandarowe, kompania strażaków oraz orkiestra wojskowa. W liturgię włączyły się również schola i chór parafialny. Osobny sektor zajęły siostry zakonne. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły serafitki, które właśnie w Hałcnowie mają swój dom macierzysty. Nad bezpieczeństwem pielgrzymów czuwali funkcjonariusze policji, straży miejskiej, strażacy i wolontariusze. Na czas trwania uroczystości zamknięto dla ruchu kołowego ulicę bezpośrednio przylegającą do sanktuarium. W odwodzie znalazły się także służby sanitarne pogotowia ratunkowego i Maltańskiej Służby Medycznej. Na szczęście obyło się bez konieczności poważnych interwencji, choć upał dawał się pątnikom srodze we znaki. Niektórzy próbowali szukać ochłody w cieniu z rzadka rosnących na placu wokół bazyliki drzew, inni chowali się pod parasolami.
Pamiątki
Ks. Jacek Pędziwiatr Figurę wyniesiono z kościoła na ołtarz polowy. Każdy z uczestników otrzymał książeczkę z tekstami liturgii oraz krótką informacją o bazylice i przywilejami, jakimi się cieszy. Pielgrzymów zainteresowały zwłaszcza dodatkowe możliwości uzyskania odpustu w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła, w rocznicę konsekracji bazyli, to jest 25 kwietnia, a także raz w roku w dowolnym dniu, wybranym przez każdego z wiernych osobiście. Księża uczestniczący w koncelebrze dostali pamiątkowe kapelusze oraz monografię dziejów parafii i sanktuarium. Nie lada gratką dla wiernych była możliwość zobaczenia figury z bliska. podobnie, jak trzy lata temu, z okazji dwudziestolecia koronacji, i tym razem Panienkę Hałcnowską wyniesiono z kościoła na ołtarz polowy. Specjalnie na tę okazję w pracownik państwa Juraszów w podżywieckiej Przybędzy wykonano nową suknię dla Madonny, haftowaną motywami znanymi ze stroju góralskiego, dodatkowo ozdobioną wotami, ofiarowanymi przez wiernych.
Poniżej można zapoznać się ze szczegółową relacją przebiegu hałcnowskiej uroczystości.
Warto również zapoznać się z relacją z Modlitewnego czuwania przed rozpoczęciem uroczystości TUTAJ.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.