Reklama

Birma: Protesty przeciwko mniejszości Rohingya

Kilka tysięcy osób wzięło udział w nacjonalistycznych marszach organizacji buddyjskiej w 18 miastach w stanie Rakhine na zachodzie Birmy, w proteście wobec zaproponowanemu przez rząd nieobraźliwemu określeniu na dyskryminowaną mniejszość Rohingya w tym kraju.

Reklama

Marsze protestacyjne w 18 miastach zorganizowała założona przez buddyjskich mnichów nacjonalistyczna Organizacja na rzecz Ochrony Rasy i Religii.

Przedstawiciele liczącej około miliona ludzi muzułmańskiej mniejszości określają się jako Rohingya, co ma pokazywać, że stanowią oddzielną mniejszość narodową. Jednak w powszechnym obiegu utrzymało się obraźliwe określenie "Bengalowie", stosowane przez poprzednie władze i większość społeczeństwa; sugeruje ono, że chodzi o nielegalnych imigrantów z sąsiedniego Bangladeszu. Nowy rząd zaproponował określenie "muzułmańska społeczność w regionie Rakhine".

Rohingya przybyli do Birmy wraz z brytyjskimi kolonizatorami z Bengalu, w tym wielu z nich nawet 150 lat temu, jednak władze birmańskie od lat odmawiają przyznania im obywatelstwa.

Rohingya są uznawani przez ONZ za jedną z najbardziej prześladowanych mniejszości na świecie. Od dziesięcioleci padają ofiarą zakazu przemieszczania się, ograniczonego dostępu do systemu ochrony zdrowia i edukacji, konfiskaty ziemi i przymusu pracy. Przez buddystów uważani są nadal za intruzów, którzy przybyli z Bangladeszu, by ukraść "świętą ziemię". W 2012 roku w kraju wybuchły zamieszki na tle etnicznym, na skutek których kilkudziesięciu Rohingya zginęło, a ok. 140 tys. trafiło do obozów internowania.

W wyniku ubiegłorocznych wyborów od kwietnia br. parlament i rząd są kontrolowane przez partię pokojowej noblistki Aung San Suu Kyi, Narodową Ligę na rzecz Demokracji (NLD), byłą opozycję wobec nominalnie cywilnych władz wspieranych przez wojskową juntę. Główną postacią w nowym rządzie jest Suu Kyi, która ze względu na dyskryminujący ją zapis w konstytucji nie mogła zostać prezydentem i musiała objąć stanowisko ministerialne. Obrońcy praw człowieka oczekują od niej rozwiązania kwestii Rohingya - pisze agencja dpa.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Czwartek
wieczór
3°C Piątek
noc
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
wiecej »

Reklama