Reklama

Model ludzkiego mózgu powstanie w ciągu 10 lat?

Cyfrowy model, który będzie imitował funkcje ludzkiego mózgu, powstanie w ciągu 10 lat - prognozuje szwajcarski neurobiolog na łamach serwisu internetowego "AlphaGalileo".

Reklama

"Jestem absolutnie przekonany, że technicznie i biologicznie będzie to możliwe. Jedyna niewiadoma to finanse. Taki projekt jest niezwykle kosztowny" - tłumaczy prof. Henry Markram z Ecole Polytechnique Federale w Lozannie w Szwajcarii.

Jak dodaje, złożoność ludzkiego mózgu nie jest przeszkodą. "Mózg jest oczywiście niezwykle skomplikowany. Składa się z trylionów synaps, miliardów neuronów, milionów białek i tysięcy genów. Jest to jednak liczba skończona" - podkreśla. Jak dodaje, zaawansowana technologia powinna sobie z tym poradzić.

Jedno z poważnych utrudnień polega na tym, że przez ponad 100 lat odkryć neurobiologicznych nagromadziło się mnóstwo fragmentarycznych danych i ogromna wiedza, która nie doczekała się, jak dotąd, pełnej syntezy. "Nikt na razie nie wie, co tak na prawdę rozumiemy, a czego nie rozumiemy w odniesieniu do mózgu" - dodaje.

Wyjaśnia, że gdyby powstał taki model, można by zainstalować go na superkomputerze i na jego podstawie testować dowolne teorie na temat funkcjonowania mózgu. "Największym wyzwaniem jest potrzeba zrozumienia, jak elektryczno-magnetyczno-chemiczne mechanizmy w mózgu przekładają się na nasze postrzeganie rzeczywistości. Uważamy, że widzimy za pomocą naszych oczu, ale faktycznie większość z tego, co widzimy, jest wytwarzane jako projekcja przez nasz mózg" - podkreśla Markram.

W szwajcarskim laboratorium kierowanym przez Markrama od 15 lat trwają badania nad modelem mózgu. "W miarę postępu prac poznawaliśmy zaskakujące tajniki działania mózgu. Okazuje się, że mózg używa prostych reguł do rozwiązywania złożonych problemów. Poznawanie tych reguł, jedna po drugiej, jest bardzo ekscytujące" - opowiada Markram.

"Zaskoczyło nas na przykład, jakie proste zasady pozwalają miliardom neuronów na wzajemne komunikowanie się" - dodaje. Jak podkreśla, model przyda się również do badania chorób mózgu, które dotyczą około dwóch miliardów ludzi na Ziemi.

Prof. Henry Markram jest autorem wielu odkryć z dziedziny neurobiologii. W 2002 r. założył Brain Mind Institute, w którym wraz z zespołem zajmuje się pracą nad stworzeniem modeli mózgów (m.in. myszy, szczura, kota, małpy i człowieka), za pomocą narzędzi, które dostarcza biologia, informatyka i wizualizacja 3D. Jest laureatem wielu nagród naukowych.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDYCYNA, MÓZG, NAUKA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
4°C Poniedziałek
noc
4°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
10°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »

Reklama