Reklama

Kołobrzeg: Europejskie Dni Dziedzictwa

W sobotę w Kołobrzegu uroczyście zainaugurowano krajowe obchody Europejskich Dni Dziedzictwa (EDD). Tegoroczna edycja tego kulturalnego i edukacyjnego wydarzenia odbywa się pod hasłem "Na odsiecz zabytkom! Szlakiem grodów, zamków i twierdz".

Reklama

W odczytanym przez doradcę prezydenta RP Bożenę Borys-Szopę liście do uczestników inauguracji Lech Kaczyński napisał min., że "dbałość o niezwykły skarb, jakim jest dorobek materialny i duchowy minionych pokoleń, należy do podstawowych zadań państwa w dziedzinie kultury, a zachowywanie czcigodnych pomników przeszłości stanowi dowód szacunku nas współczesnych dla własnej historii oraz przywiązania do wartości, które za najcenniejsze uważali nasi rodzice, dziadowie i pradziadowie."

Prezydent dodał w liście, że "trudno byłoby o trafniejszy wybór miejsca na spotkanie poświęcone temu zagadnieniu, gdyż Kołobrzeg ze swoją wielowiekową tradycją, z całym bogactwem architektury sakralnej i świeckiej, w tym militarnej, pochodzącej ze wszystkich epok, od średniowiecza po czasy współczesne () dostarczy podczas okolicznościowych wydarzeń ożywczej inspiracji wszystkim słuchaczom i zwiedzającym."

List do uczestników inauguracji skierował również wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Tomasz Merta. W piśmie odczytanym przez dyrektora departamentu ochrony zabytków Dariusza Jankowskiego, wiceminister MKiDN podkreślił "znaczenie EDD polegające głównie na integracji społeczeństw poszczególnych krajów Starego Kontynentu wokół idei ochrony dziedzictwa kulturowego rozumianego jako wspólne, ponadczasowe dobro wszystkich narodów."

Inauguracyjny wykład "Od grodu po schron" wygłosił dr Robert Marek Jurga, wybitny znawca architektury militarnej. Mówił m.in., że znajdujące się na terenie Polski fortyfikacje reprezentują wszystkie europejskie style, szkoły i maniery sztuki budownictwa militarnego. "Problem polega na tym, że nie potrafimy tym zespołem fortyfikacyjnym się chwalić, nie potrafimy pokazać tego światu" - dodał Jurga.

Europejskie Dni Dziedzictwa to szereg wydarzeń, których celem jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna promująca bogactwo regionalnego dziedzictwa i przypominająca o wspólnych korzeniach europejskiej kultury.

Idea EDD narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy z udziałem europejskich ministrów kultury. Propozycja wyszła od ministra z Francji. Inicjatywa darmowego udostępnienia na jakiś czas zwiedzającym zabytkowych obiektów cieszyła się tak dużym zainteresowaniem i poparciem społecznym, że w 1991 r. Rada Europy formalnie ustanowiła Europejskie Dni Dziedzictwa. EDD odbywają się obecnie w 49 krajach. Polska włączyła się do EDD w 1993 r. W ubiegłorocznej edycji EDD udział wzięło ok. 22 milionów Europejczyków, w tym blisko 400 tys. Polaków. W tym roku polskie EDD odbywają się 12 i 13 oraz 19 i 20 września. Szczegółowy program wydarzeń we wszystkich można znaleźć na stronie internetowej: edd.com.pl.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
4°C Niedziela
wieczór
wiecej »

Reklama