Polski zakonnik o. Dobromir Jasztal został wybrany na drugą 6-letnią kadencję wikariuszem Kustodii Ziemi Świętej.
Wyboru dokonali 12 lipca członkowie tej franciszkańskiej jednostki kościelnej, zgromadzeni na swej kapitule w Jerozolimie. Wikariusz jest najbliższym współpracownikiem kustosza, którym od 6 czerwca br. jest o. Francesco Patton. Polak pełni tę funkcję od lipca 2013. Jutro zostaną wybrani pozostali członkowie kierownictwa Kustodii.
O. Dobromir Jacek Jasztal OFM urodził się w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny 15 sierpnia 1966 w Bodzentynie na Kielecczyźnie. W 1982 wstąpił do górnośląskiej Prowincji Wniebowzięcia NMP Zakonu Braci Mniejszych – Franciszkanów. Po ukończeniu filozofii w Wyższym Seminarium Duchownym franciszkanów w Katowicach władze zakonne wysłały go na studia teologiczne do Studium Theologicum Hierosolimitanum w Izraelu (klasztor Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie). W 1989 złożył śluby zakonne i w 1992 przyjął w Katowicach święcenia kapłańskie, po czym uzupełniał studia z zakresu prawa kanonicznego w rzymskim Antonianum i tam doktoryzował się w 1997.
W 1998 rozpoczął pracę dydaktyczną w Seminarium Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie. Był przełożonym Klasztoru Ubiczowania w Jerozolimie przy Via Dolorosa, a następnie dyskretem (członkiem Rady Kustodii) i głównym ekonomem (2007-10). Był też gwardianem klasztoru św. Jana w Ain Karem. Od lipca 2013 jest wikariuszem Kustodii, rezydując na co dzień w klasztorze Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie.
Zna języki polski i włoski.
Kustodię Ziemi Świętej powołali do życia w 1217 na swej pierwszej kapitule franciszkanie, opiekujący się i zarządzający katolickimi miejscami kultu na tym terenie. W 1263 podzielono ją na trzy kustodie: Syrii, Cypru i Tarsu, ale gdy w 1291 muzułmanie zniszczyli większość klasztorów w Syrii i Palestynie, przestały one istnieć. Odrodzenie nastąpiło w 1333, gdy król Sycylii Robert uzyskał od sułtana kilka miejsc świętych w Jerozolimie i powierzył je franciszkanom, co potwierdził papież Klemens VI w 1342. Przełożony Kustodii ma tytuł strażnika Góry Syjon. Obecnie Kustodia skupia blisko 300 zakonników z 39 krajów. Obecność franciszkanów na tych ziemiach i ich zaangażowanie misyjne przyczyniły się do rozwoju Kościoła lokalnego, dzięki czemu mógł się odrodzić Łaciński Patriarchat Jerozolimy w 1847 r.
Grób został udostępniony wiernym w niedzielę rano. Przed bazyliką ustawiają się długie kolejki.
Do awarii doszło ok. godz. 12.30. W Madrycie nie działają m.in. sygnalizacja świetlna i metro.
Uprawnionych do głosowania jest 135 kardynałów, którzy nie ukończyli 80 lat.
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.