Iran nie będzie negocjować

Iran nie będzie negocjować swoich "praw" do energii atomowej - oświadczył w niedzielę prezydent Mahmud Ahmadineżad.

Iran w zeszłym tygodniu przekazał głównym mocarstwom pięciostronicową listę propozycji, w której deklaruje chęć rozmów o globalnym rozbrojeniu atomowym, jak również o innych kwestiach międzynarodowych.

Dokument ten nie wspomina o własnym programie jądrowym Iranu. Zachód podejrzewa Teheran o dążenie do wyprodukowania bomby jądrowej, ale irańscy przedstawiciele jasno zaznaczyli, że kwestia ta nie będzie dyskutowana z głównymi mocarstwami.

"Z punktu widzenia Iranu sprawa irańskiego programu nuklearnego jest zamknięta" - powiedział nowemu brytyjskiemu ambasadorowi Ahmadineżad, cytowany przez irańskie media.

"Posiadanie pokojowej technologii nuklearnej jest legalnym i definitywnym prawem irańskiego narodu i nie będzie on prowadzić dyskusji o swoich niezaprzeczalnych prawach" - oznajmił prezydent.

Dodał, że Iran jest gotów rozmawiać o międzynarodowej współpracy, by rozwiązać kwestie gospodarcze i bezpieczeństwa.

Teheran stale podkreśla, że jego program jądrowy służy wyłącznie celom pokojowym, a nie zbrojeniom.

USA mówi, że pomimo iż Teheran odmawia negocjowania sprawy swojego programu jądrowego, Waszyngton przyjmie irańską ofertę rozmów i poruszy w nich ten temat.

"Być może nie jest to temat, który chcieliby poruszać, ale mogę zapewnić, że jest to temat, który my poruszymy" - powiedział w sobotę rzecznik Białego Domu Robert Gibbs.

Sześć mocarstw - stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ - Wielka Brytania, Chiny, Francja, Rosja i USA - plus Niemcy zaoferowały w 2006 roku Iranowi pakiet zachęt dyplomatycznych i handlowych w zamian za wstrzymanie przez Teheran wzbogacania uranu, które Teheran z góry wyklucza..

Ahmadineżad powiedział brytyjskiemu ambasadorowi Simonowi Gassowi, że Iran ma wiele "negatywnych wspomnień" z irańskich więzów z Wielką Brytanią - podała państwowa rozgłośnia IRIB.

"Oczywiście kierujemy spojrzenie w przyszłość i na rozwój kontaktów, i mamy nadzieję, że brytyjski rząd wyciągnął wnioski z przeszłości i kieruje się ku poprawie swoich dawnych działań" - powiedział Ahmadineżad.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
13°C Niedziela
rano
15°C Niedziela
dzień
15°C Niedziela
wieczór
14°C Poniedziałek
noc
wiecej »