W główną uroczystość zakonu karmelitańskiego, Matki Bożej z góry Karmel odbyły się uroczystości odpustowe w sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej k. Krzeszowic, nazywanym polską górą Karmel.
Liturgii przewodniczył o. Piotr Marek Chojnacki OCist, opat cystersów z krakowskiej Mogiły. Najwybitniejszą osobistością noszącą szkaplerz był św. Jan Paweł II. Przybyło wielu pielgrzymów indywidualnych i grupowych. Obecni byli księża z różnych stron Polski, a także afrykańscy misjonarze karmelici bosi.
W homilii o. opat Chojnacki podkreślił Maryjny rys męstwa, odwagi, a zarazem czułości macierzyńskiej i konieczności wzięcia Jej do siebie, jak to uczynił św. Jan Ewangelista - uczeń spod Krzyża. Warto wziąć Maryję na co dzień, także w XXI w., choćby poprzez znak szkaplerza Karmelu - przekonywał kaznodzieja.
Podczas uroczystości odustowych wielu wiernych przyjęło szkaplerz karmelitański.
Za tydzień, w sobotę 23 lipca, odbędzie się w Czernej 18. ogólnopolskie spotkanie Rodziny Szkaplerznej, tj. wszystkich noszących szkaplerz Karmelu zrzeszonych we wspólnotach Bractwa Szkaplerznego lub niezrzeszonych a będących w szeroko rozumianej Rodzinie Szkaplerznej. Przybędzie kilka tysięcy osób z kilkudziesięciu miejscowości.
Do Rodziny Szkaplerznej należą ludzie, którzy noszą szkaplerz, czyli szatę Maryi. Noszony obecnie jako część habitu przez wiele rodzin zakonnych, wywodzi się on z wierzchniej szaty, którą mnisi karmelitańscy przywdziewali na habit w czasie ręcznej pracy.
Najczęściej szkaplerz, składający się z dwóch zszytych ze sobą prostokątów tkaniny, zakładany był przez głowę. Jeden płat materiału opadał na plecy, a drugi na piersi. Łacińskie słowo "scapulae" oznacza barki, ramiona, plecy.
Cześć dla szkaplerza łączy się z objawieniem, jakie miał generał zakonu karmelitów o. Szymon Stock w 1251 r. Matka Boża ukazała mu się, ofiarowała swoją szatę i zapewniła, że kto będzie ją nosił i w niej umrze, za życia będzie chroniony przed niebezpieczeństwami, a po śmierci uniknie ognia piekielnego, zaś jego pobyt w czyśćcu będzie znacznie skrócony.
Od tej pory w Europie, a później w całym chrześcijańskim świecie powstawała wielka ilość bractw szkaplerznych, a wśród czcicieli szkaplerza byli papieże, kardynałowie i biskupi, królowie i możnowładcy oraz ludzie ze wszystkich warstw społecznych.
Przeczytaj także
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.