Jubileusz 800-lecia ustnego zatwierdzenia Reguły św. Franciszka to pierwsza inicjatywa franciszkanów różnych gałęzi podejmowana wspólnie. Bracia Mniejsi Konwentualni, Bracia Mniejsi oraz Bracia Mniejsi Kapucyni będą wspólnie świętować w Krakowie od 30 września do 4 października.
W 1209 r. papież Innocenty III zatwierdził ustnie pierwszą Regułę św. Franciszka z Asyżu. Ogólnopolskie uroczystości w naszym kraju będą miały miejsce w Krakowie, który jest kolebką franciszkanizmu w Polsce. Obchody przeżywane będą na różnych płaszczyznach: religijnej, ewangelizacyjnej, naukowej, kulturalnej i artystycznej. Ich zwieńczeniem będzie liturgiczne wspomnienie św. Franciszka z Asyżu, obchodzone 4 października.
Jubileusz przygotowywany jest wspólnie prowincje franciszkańskie należące do trzech gałęzi franciszkańskich: Zakon Braci Mniejszych (OFM - 5 prowincji), Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych (OFMConv - 3 prowincje) i Zakon Braci Mniejszych Kapucynów (OFMCap - 2 prowincje). Zakony męskie stanowią tzw. pierwszy zakon franciszkański. Głównym zamiarem organizatorów jest dotarcie do jak największej liczby osób z przesłaniem Ewangelii jako nieprzemijającej i ciągle aktualnej drogi życia danej człowiekowi przez Boga.
Obchody jubileuszu rozpocznie 30 września kwesta na rzecz ubogich w Krakowie, przeprowadzona przed Galerią Krakowską i Centrum Handlowym M1. – Franciszkanie od zawsze chodzili na kwestę, dlatego również tak pragniemy rozpocząć świętowanie – wyjaśnia br. Paweł Teperski, rzecznik prasowy kapucynów.
Bracia z trzech gałęzi franciszkańskich spotkają się na Kapitule Namiotów w Wieliczce 1 października. Następnego dnia o kulturotwórczej roli zakonu franciszkanów będą rozmawiać uczestnicy sympozjum naukowego.
Nie zabraknie także atrakcji i spotkań dla wszystkich, którzy chcą się włączyć w świętowanie jubileuszu franciszkanów. 1 października zostanie rozegrany wyjątkowy mecz: franciszkanie kontra oldboye. – Zachęciliśmy trzy kluby krakowskie – Cracovię, Wisłę i Hutnika – by wystąpiły razem przeciwko drużynie złożonej z trzech zgromadzeń franciszkańskich – wyjaśnia o. Jan Szewek, rzecznik franciszkanów konwentualnych. Na 2 października przewidziano dzień otwarty w klasztorach franciszkańskich.
Centralny punkt jubileuszu rozpocznie sobotnia prezentacja oratorium muzycznego „Transitus” na Rynku Głównym autorstwa Joachima i Beaty Mencel. Upamiętnia ono śmierć Biedaczyny z Asyżu, który zmarł w nocy 3 października 1226 r. Obchody zakończą się w uroczystość św. Franciszka, 4 października, Mszą Świętą w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz Dniem Misyjnym na Rynku Głównym i ewangelizacją na ulicach miasta.
Patronat honorowy nad obchodami objęli metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i marszałek województwa małopolskiego Marek Nawara.
Szczegółowy program uroczystości jubileuszowych znajduje się na stronie www.800lat.pl.
Światowe obchody 800-lecia charyzmatu franciszkańskiego obchodzone były w kwietniu tego roku w Asyżu i Rzymie. „W osiemsetlecie zatwierdzenia pierwszej reguły razem z wami dziękuję Bogu za wszelkie dobro, jakie Zakon wniósł w życie i rozwój Kościoła. Dziękuję wam szczególnie za zaangażowanie w dzieło misyjne na różnych kontynentach. Na wzór waszego Założyciela trwajcie w miłości Chrystusa ubogiego i nieście ewangeliczną radość wszystkim ludziom. Niech was wspiera Boże błogosławieństwo” – mówił po polsku do Rodziny Franciszkańskiej papież Benedykt XVI.
Zobacz także:
Plan obchodów
Spot reklamowy
www.800lat.pl
Nagrania z konferencji prasowej
Fotografie
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.