Powstańcy nie chcą apelu smoleńskiego

Ratusz chce, by podczas tegorocznych obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego wojsko nie odczytywało Apelu Poległych oraz żeby miał on taką treść jak w latach ubiegłych. Odczytać apel miałaby osoba wybrana wspólnie przez ratusz i powstańców. 

O takiej decyzji ratusza poinformował w poniedziałek wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak.

Apel Poległych przeprowadza się z okazji świąt państwowych i wojskowych oraz rocznic historycznych wydarzeń. Jesienią ub. roku szef MON Antoni Macierewicz podjął decyzję, by podczas uroczystości państwowych upamiętniać ofiary katastrofy smoleńskiej w odczytywanych apelach.

Odnosząc się do tej decyzji szefa MON, Jóźwiak powiedział PAP w ubiegłym tygodniu, że to powstańcy warszawscy zdecydują, czy w 72. rocznicę powstania warszawskiego będzie odczytany apel upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. W poniedziałek w warszawskim ratuszu - który jest organizatorem uroczystości rocznicowych - odbyło się spotkanie z przedstawicielami kombatantów.

Po spotkaniu Jóźwiak zapowiedział, że jeszcze w poniedziałek pismo ws. Apelu Poległych podczas uroczystości rocznicowych zostanie przekazane ministrowi Macierewiczowi.

"Chcielibyśmy poinformować pana ministra, że zgodnie z wolą Powstańców Warszawskich podczas uroczystości w dniu 29 lipca przy kamieniu 'Żołnierzom Żywiciela', 31 lipca przy Pomniku Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia (Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli) oraz 5 sierpnia (przy Pomniku Pamięci 50 tys. Mieszkańców Woli Zamordowanych przez Niemców) Apel Poległych zostanie odczytany przez kombatantów lub osoby przez nich wskazane" - głosi pismo, pod którym oprócz Jóźwiaka podpisali się także przedstawiciele organizacji kombatanckich: prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK - Leszek Żukowski, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich - Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich - Halina Jędrzejewska, przewodniczący Zarządu Głównego Stowarzyszenia Szarych Szeregów - Wojciech Wolski, prezes Okręgu Warszawa ŚZŻAK - Stanisław Krakowski, prezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK Baszta i Innych Oddziałów Powstańczych na Mokotowie - Wojciech Militz, wiceprezes Środowiska Żołnierzy Pułku AK Baszta i Innych Oddziałów Powstańczych na Mokotowie - Eugeniusz Tyrajski oraz sekretarz Zarządu Stowarzyszenia Żołnierzy AK Żywiciel i Miłośników Ich Tradycji - Ewa Miszczuk.

Jóźwiak zapewnił, że treść tegorocznego apelu będzie taka sama, jak w latach poprzednich.

Jak podkreśliła wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich Halina Jędrzejewska, weterani liczą się z tym, że w obecnej sytuacji wojska może zabraknąć podczas uroczystości.

- Dla nas to byłaby ogromna przykrość, ale trudno, jeśli stawia się nas w takiej sytuacji, to będziemy musieli z obecności wojska zrezygnować - mówiła. Jak zapewniła, apel na pewno się odbędzie. - Niemożliwe, by było inaczej. To byłby jakiś krok szalony, gdyby nam zabroniono tego - zaznaczyła Jędrzejewska.

Weterani informowali też, że apelu nie odczyta "nikt z powstańców", będzie to prawdopodobnie "młody aktor".

W dzisiejszym wydaniu tygodnika "wSieci" do sprawy wymieniania 96 nazwisk osób, które zginęły pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r. odniosła się również córka śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, Marta Kaczyńska. W felietonie napisała m.in., że "1 sierpnia wspomina się poległych warszawiaków, którzy chwytali za broń i wzajemnie się wspierali, by wspólnie walczyć o swoją stolicę".

Stwierdziła również: "Członkowie delegacji, której 10 kwietnia 2010 r. przewodził prezydent Lech Kaczyński, są godnie upamiętniani w rocznice katastrofy, kiedy to niezmiennie od sześciu lat na ulicach Warszawy gromadzą się tłumy ludzi tylko po to, by wspomnieć ich tragiczną śmierć. W kolejne miesięcznice, w także w rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu, ofiary katastrofy smoleńskiej są wspominane w sposób godny. W Polsce i na świecie istnieją miejsca pamięci dedykowane wyłącznie tym, którzy zginęli 10 kwietnia".

"Wspominanie zasłużonych dla historii Polski zarówno tej dawnej, jak i najnowszej nie powinno się odbywać <<przy okazji>> obchodzenia rocznic wydarzeń, z którymi nie byli bezpośrednio związani. Pamięć historyczna nie znosi chaosu. Bohaterowie każdej z ważnych dat zasługują na to, by mieć własne święto - z uwagi na swoją godność i troskę o dobrą pamięć pokoleń" - napisała Kaczyńska.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • JAWA25
  18.07.2016 19:00
  cyt. z http://www.rmf24.pl/raporty/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news-szef-mon-chce-by-w-kazdym-apelu-z-asysta-wojska-wspominac-zm,nId,2217960
  "Wołam wszystkich, którzy w tragiczny poranek 10 kwietnia 2010 roku zginęli
  w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem, w drodze na obchody rocznicy Zbrodni Katyńskiej. Wiernie pracowaliście dla Polski i zginęliście, wypełniając patriotyczny obowiązek. Pamięć o Waszej służbie dla Ojczyzny i tragicznej śmierci pozostanie na zawsze w sercach rodaków!"
  na liście są:
  - Lech Kaczyński w 2010 nazwał Jaruzelskiego "godnym szacunku" i "demokratycznie wybranym" (przy okrągłym stole?)
  - Jerzy Szmajdziński za PRL szef Wydziału Organizacyjnego KC PZPR partii wedle jej statutu marksistowsko-leninowskiej (Lenin założyciel obozów koncentracyjnych)
  - Janusz Kochanowski publicznie wyzywał Polaków od "urodzonych antysemitów", zalegalizował połączenie słów "polskie obozy zagłady", dążył do zalegalizowania negacji zbrodni hitlerowskich i komunistycznych
  http://wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/artykuly/80179,mozna-bezkarnie-obrazac-polski-narod.html

  Co osobników tego pokroju łączy z Powstaniem Warszawskim?
 • Hydrus
  18.07.2016 20:32
  I bardzo dobrze.
 • Fryderyk
  18.07.2016 22:18
  A co łączy Lecha Kaczyńskiego z Powstaniem Warszawskim? Sorry, podobno tatuś i to jest cały związek. Mam nadzieję, że w polskich szpitalach psychiatrycznych jest wiele miejsca. Na pewno wystarczy dla sporej liczby polityków.
 • JAWA25
  15.08.2016 15:32
  z okazji 13 Sierpnia znowu http://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/528723,smolenskie-obchody-bitwy-warszawskiej-1920-roku-antoni-macierewicz-tajemniczy-pierscien-i-polegli-w-katastrofie-tupolewa.html
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
1°C Wtorek
noc
0°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
4°C Wtorek
wieczór
wiecej »