Aby słowo kształtowało i podnosiło na duchu

- Jeżeli nowe technologie mają służyć człowiekowi i dobru społeczeństwa, istnieje konieczność unikania słów i obrazów deprecjonujących osobę ludzką - powiedział kard. Stanisław Dziwisz w Krakowie-Ruczaju. Metropolita krakowski wziął udział w oficjalnym otwarciu nowej serwerowni Grupy Onet.pl.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę, że świat, w którym żyjemy, znajduje się pod silnym wpływem nowych technologii cyfrowych, dzięki którym przepływ informacji jest szybki i płynny. Ziemia stała się globalną wioską, nastąpiła też zmiana podstawowych modeli komunikacji między ludźmi.

- W dobie rewolucji w sferze środków komunikacji portale internetowe, w tym również Onet.pl, stają się miejscem otwartym dla szerokiego gremium wymiany informacji - mówił metropolita krakowski. - Ta nowa kultura komunikacji, jak pisze w orędziu na XLIII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu Ojciec święty Benedykt XVI, jest źródłem wielu korzyści: rodziny mogą utrzymywać kontakt, nawet jeśli dzielą je wielkie odległości, studenci i naukowcy mają łatwiejszy i natychmiastowy dostęp do dokumentów i odkryć naukowych, co pozwala im pracować zespołowo, nawet jeśli każdy z nich przebywa w innym miejscu.

Kard. Dziwisz przestrzegał jednak także przed zagrożeniami płynącymi z nieodpowiedniego korzystania z internetu, z braku troski o wartości. - Jeżeli nowe technologie mają służyć człowiekowi i dobru społeczeństwa istnieje konieczność unikania słów i obrazów deprecjonujących osobę ludzką - powiedział metropolita krakowski. - Jeżeli "cyfrowy kontynent", jak mówi o internecie Benedykt XVI, ma kształtować odpowiedzialnych i szlachetnych ludzi, to człowiek nie może być traktowany jedynie jako konsument na rynku o nieograniczonych możliwościach, lecz winien w nim widzieć, nie tyle wielość informacji, lecz mądrość uczącą prawdziwej sztuki życia. Chodzi o to, aby słowo kształtowało i podnosiło na duchu, a nie powalało na ziemię i zatracało granicę między dobrem i złem, między pięknem i kiczem, między prawdą i fałszem - wskazał hierarcha.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
19°C Piątek
noc
16°C Piątek
rano
23°C Piątek
dzień
22°C Piątek
wieczór
wiecej »