W lipcu obchodzona jest na Ukrainie 73. rocznica tragicznych wydarzeń na Wołyniu i w ówczesnej Małopolsce Wschodniej. Podczas nich ponad sto tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej straciło życie z rąk ukraińskich nacjonalistów.
Tragiczne wydarzenia sprzed 73 lat stały się na Ukrainie okazją do gestów upamiętniających ofiary zbrodni, jakich dokonali ukraińscy nacjonaliści. Szczególne znaczenie miała Msza, której ordynariusz diecezji łuckiej bp Witalis Skomarowski przewodniczył na cmentarzu w Mielnicy koło Kowla, gdzie złożono niedawno ekshumowane szczątki zamordowanych: proboszcza ks. Wacława Majewskiego i przedstawicieli miejscowej polskiej inteligencji.
O znaczeniu takich gestów przypomina metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki: „Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy o tych wydarzeniach mówią, którzy chcą stanąć w prawdzie, którzy chcą oddać cześć i godnie dokonać pochówku wielu jeszcze ludzi, którzy nie mają swojej mogiły, których miejsca spoczynku nie są jeszcze oznaczone cmentarzami czy krzyżami”.
Przewodniczący rzymskokatolickiego episkopatu Ukrainy z uznaniem odniósł się do wczorajszej uchwały polskiego Sejmu, upamiętniającej ofiary ludobójstwa na Wołyniu: „Musimy stanąć w prawdzie i to wydarzenie historyczne jakoś określić w życiu obu narodów, narodu polskiego i narodu ukraińskiego. Myślę, że ta decyzja pozwoli, abyśmy stanęli w prawdzie, a prawda nas wyzwoli; aby narody polski i ukraiński nie patrzyły na siebie złowrogo, ale aby tak jak kiedyś mogły cieszyć się wzajemną życzliwością i braterstwem oraz aby wspierali się wzajemnie. Tego potrzebuje dziś Polska i tego potrzebuje Ukraina” – powiedział abp Mokrzycki.
Warto też podkreślić, że na Ukrainie katoliccy biskupi obu obrządków od wielu lat wzywają wiernych do budowania postawy pojednania i przebaczenia między narodami polskim i ukraińskim.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.