W obronę polskości Śląska w 20-leciu międzywojennym włączyli się także mieszkający w tym regionie polscy ewangelicy - przypominali uczestnicy zorganizowanej w sobotę w Katowicach sesji popularnonaukowej.
Jednym z prelegentów był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który sam należy do Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
W swoim wystąpieniu mówił on o specyficznej historii Górnego Śląska, gdzie zawsze przenikało się wiele kultur i narodów. Wskazywał też na trudną sytuację polskich ewangelików na przedwojennym Śląsku, gdy większość ludzi wyznania ewangelickiego była pochodzenia niemieckiego.
"Teraz, kiedy szczególnie potrzeba nam europejskiej jedności i porozumienia, przypominanie o naszych wspólnych korzeniach, o tej europejskiej wspólnocie, która wprawdzie była skomplikowana, ale potrafiła stworzyć niezwykłe wartości i potrafiła ich bronić, jest szczególnie cenne" - powiedział PAP Buzek.
Podczas sobotniej sesji dyskutowano m.in. o ewangelickim skrzydle rodziny Korfantych, działającym w 20-leciu międzywojennym w Katowicach kole Związku Polskiej Młodzieży Ewangelickiej. Uczestnicy konferencji wysłuchali też koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Magdaleny Gołąb.
Sesja odbyła się w ramach cyklu "Studia z dziejów ewangelizmu na Śląsku", który od dziewięciu lat organizuje Polskie Towarzystwo Ewangelickie. Jego uczestnicy co roku spotykają się w Muzeum Śląskim w Katowicach, aby poznawać historię ewangelików. Po każdej konferencji powstaje wydawnictwo zawierające materiały z sesji.
Poprzednie konferencje były poświęcone m.in. architektowi Tadeuszowi Michejdzie, zajmującej się bezdomnymi Ewie von Tiele Winckler, ruchowi oporu wobec hitleryzmu i komunizmu oraz polskiej literaturze ewangelickiej na Śląsku.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.