W obronę polskości Śląska w 20-leciu międzywojennym włączyli się także mieszkający w tym regionie polscy ewangelicy - przypominali uczestnicy zorganizowanej w sobotę w Katowicach sesji popularnonaukowej.
Jednym z prelegentów był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który sam należy do Kościoła ewangelicko-augsburskiego.
W swoim wystąpieniu mówił on o specyficznej historii Górnego Śląska, gdzie zawsze przenikało się wiele kultur i narodów. Wskazywał też na trudną sytuację polskich ewangelików na przedwojennym Śląsku, gdy większość ludzi wyznania ewangelickiego była pochodzenia niemieckiego.
"Teraz, kiedy szczególnie potrzeba nam europejskiej jedności i porozumienia, przypominanie o naszych wspólnych korzeniach, o tej europejskiej wspólnocie, która wprawdzie była skomplikowana, ale potrafiła stworzyć niezwykłe wartości i potrafiła ich bronić, jest szczególnie cenne" - powiedział PAP Buzek.
Podczas sobotniej sesji dyskutowano m.in. o ewangelickim skrzydle rodziny Korfantych, działającym w 20-leciu międzywojennym w Katowicach kole Związku Polskiej Młodzieży Ewangelickiej. Uczestnicy konferencji wysłuchali też koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Magdaleny Gołąb.
Sesja odbyła się w ramach cyklu "Studia z dziejów ewangelizmu na Śląsku", który od dziewięciu lat organizuje Polskie Towarzystwo Ewangelickie. Jego uczestnicy co roku spotykają się w Muzeum Śląskim w Katowicach, aby poznawać historię ewangelików. Po każdej konferencji powstaje wydawnictwo zawierające materiały z sesji.
Poprzednie konferencje były poświęcone m.in. architektowi Tadeuszowi Michejdzie, zajmującej się bezdomnymi Ewie von Tiele Winckler, ruchowi oporu wobec hitleryzmu i komunizmu oraz polskiej literaturze ewangelickiej na Śląsku.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.