Abp Głódź do pracowników mediów

Najbardziej wiarygodny miernik autentyzmu waszego zawodu, to miara prawdy i rzetelności w służbie wartościom, które nie deprecjonują dobra, nie czynią duchowej krzywdy, tym, którym służycie – napisał w specjalnym przesłaniu do dziennikarzy i pracowników mediów przewodniczący Rady Episkopatu ds. Środków Społecznego Przekazu abp Sławoj Leszek Głódź. W niedzielę 20 września Kościół w Polsce obchodzi 43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu.

3. Plon dwudziestu lat

Dziś jest okazja, aby za tak rozumiane dziennikarstwo dziękować, Dwudziesta rocznica obecności redakcji katolickich w publicznych radiu i telewizji. Nowy czas, kiedy w polskich mediach, w sposób profesjonalny, programowo atrakcyjny, profesjonalny, można było zacząć mówić o Bogu, o Kościele, o chrześcijaństwie. Rozpocząć dzieło ewangelizacji przez media. Dziś na szeroką skalę prowadzą ją pisma katolickie – ogólnopolskie, diecezjalne, zakonne – rozgłośnie radiowe, stacje telewizyjne, niektóre o wielkim społecznym rezonansie. Obfity, mocy siew, którego „ziarnem jest Słowo Boże” (Łk 8,11), światło na naszej drodze.

Dziękujemy – dziennikarzom, pracownikom – za dar ich talentów, pasji, rzetelnej pracy ofiarowany katolickim mediom, w dużej mierze zakładanym od podstaw. Oni sami dziękować będą Słowu Wcielonemu za to wszystko, co w ich życiu i pracy wyrosło „z czystego serca, dobrego sumienia i wiary nieobłudnej” (1 Tm 1,5) .

Trwa napięta sytuacja w mediach publicznych. Kontrowersje budzi m.in. system finansowania, ustrojowe usytuowanie, formuła programowa, sposób zarządzania... Potrzebne są rozwiązania dobre, klarowne, wyzbyte politycznych podtekstów, pośród nich wyjście ze znanego wszystkim impasu personalnego. Zdajemy sobie sprawę z roli, znaczenia, odpowiedzialności mediów publicznych w przekazywaniu wartości kulturalnych, etycznych, estetycznych, historycznych, obywatelskich – służących wspólnocie. Odbierane są przecież jako gwarant jakości i wiarygodności sfery publicznej, która traktuje odbiorców jako obywateli, a nie tylko jak konsumentów.

43. Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu obchodzimy w proklamowanym przez Ojca Świętego Benedykta XVI Roku Kapłańskim, poświęconym modlitwom o uświęcenie kapłanów – wielu z nich pracuje w mediach – związanym ze 150 rocznicą „dies natalis” – dniem narodzin dla nieba św. ks. Jana Marii Vianneya, patrona proboszczów świata, który zwykł był mawiać, że „kapłaństwo to miłość Serca Jezusowego”. Piękno i znaczenie tej charyzmatycznej postaci dla naszych czasów ukazał Ojciec Święty Benedykt XVI w Liście do kapłanów na Rok Kapłański. Pośród wzorów zaczerpniętych z życia świętego proboszcza z Ars znalazł się i ten, wydobyty przez Benedykta XVI: „powinniśmy się nauczyć jego całkowitej identyfikacji ze swą posługą”, harmonizowania życia z tym co stanowi jego treść, jego powołanie.

Dla wielu z was praca w mediach, to wasze życiowe powołanie. Przykładajcie do niego miarę sumienia, które jest „najtajniejszym ośrodkiem i sanktuarium człowieka, gdzie przebywa on sam z Bogiem, którego głos w jego wnętrzu rozbrzmiewa” (Sobór Watykański II, konst. Gaudium et spes,16).

Drodzy Pracownicy Polskich Mediów! Życzę, aby ten głos prawego sumienia towarzyszył waszej posłudze w służbie prawdy, w służbie wartości, w służbie międzyludzkiej komunikacji i w służbie miłości, której prawda nadaje sens i wartość.

Abp Sławoj Leszek Głódź

Metropolita Gdański

Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski

Gdańsk, 17 września 2009 roku.

«« | « | 1 | 2 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6
17°C Czwartek
rano
24°C Czwartek
dzień
25°C Czwartek
wieczór
22°C Piątek
noc
wiecej »