Papież Benedykt XVI udaje się w sobotę z trzydniową pielgrzymką do Czech, w trakcie której odwiedzi Pragę, Brno i miasto Stara Boleslav
To już piętnasta zagraniczna podróż papieża. Mówiąc o jej celach Benedykt XVI podkreślił niedawno: "Republika Czeska znajduje się geograficznie i historycznie w sercu Europy, a po przejściu przez dramaty ubiegłego stulecia, potrzebuje, podobnie jak cały kontynent, odnalezienia motywów wiary i nadziei".
"Śladami mego umiłowanego poprzednika Jana Pawła II, który odwiedził ten kraj aż trzy razy, ja również oddam hołd bohaterskim świadkom Ewangelii, dawnym i niedawnym, i dodam wszystkim odwagi, by iść naprzód w miłości i prawdzie" - powiedział papież w niedzielę.
W Watykanie zauważa się, że nie będzie to łatwa podróż, zważywszy na niewielki odsetek wierzących (około 25 procent) oraz wciąż nierozwiązane spory wokół odszkodowań za nacjonalizację dóbr kościelnych w dobie komunizmu, z najważniejszą kwestią statusu katedry świętego Wita, Wacława i Wojciecha w Pradze. Pół roku temu Sąd Najwyższy Czech orzekł, że katedra na Hradczanach jest własnością państwa. Wyrok, który zapadł po ponad szesnastoletnim sporze sądowym, jest ostateczny.
Po przylocie w sobotę 26 września do Pragi papież pojedzie do kościoła Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w dzielnicy Mala Strana, gdzie znajduje się słynna figura Dzieciątka Jezus z Pragi. Figurka ta, pochodząca z XVI wieku i czczona przez miliony wiernych, ma znaczenie wyjątkowe. Przy okazji papieskiej wizyty zwrócono uwagę na mało znany fakt, że to ona bezpośrednio zainspirowała Antoine de Saint-Exupery'ego do stworzenia postaci "Małego Księcia".
W sobotnie popołudnie papież złoży wizytę w Pałacu Prezydenckim, gdzie zostanie przyjęty przez prezydenta Vaclava Klausa. W tym samym miejscu spotka się też z przedstawicielami innych władz kraju i z korpusem dyplomatycznym.
Pierwszy dzień pielgrzymki zakończą papieskie nieszpory w praskiej katedrze.
Niedzielne przedpołudnie Benedykt XVI spędzi w Brnie, gdzie na miejscowym lotnisku odprawi mszę świętą. Następnie, po powrocie do Pragi, w Pałacu Arcybiskupim weźmie udział w spotkaniu ekumenicznym. Wieczorem na zamku na Hradczanach spotka się z przedstawicielami świata akademickiego.
W poniedziałek papież pojedzie do miasteczka Stara Boleslav. Odprawi tam na błoniach mszę świętą z okazji obchodzonej tego dnia uroczystości świętego Wacława, patrona Czech. Stamtąd ma skierować również specjalne przesłanie do młodzieży czeskiej.
Po południu Benedykt XVI wyruszy w drogę powrotną do Rzymu.
Pielgrzymka zbiega się z obchodami 20-lecia upadku komunizmu w Czechach. Należy spodziewać się, że papież w przemówieniach nawiąże do tej rocznicy przede wszystkim w szerszym kontekście, mówiąc o wyzwaniach odrodzonego Kościoła katolickiego po latach komunistycznych rządów.
Celem tej pielgrzymki - zdaniem watykanistów - jest dodanie otuchy i zachęty Kościołowi i umocnienie wiernych w kraju o silnych antyklerykalnych tendencjach oraz położenie nacisku na znaczenie wartości chrześcijańskich w życiu Europy.
Papież nie poruszy natomiast delikatnej kwestii zwrotu majątków kościelnych, zagrabionych przez władze komunistyczne. Takie zapewnienie złożył rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. "Oczywiście Benedykt XVI odwiedzi Republikę Czeską, by upamiętnić rocznicę tak zwanej aksamitnej rewolucji, ale przede wszystkim, by dodać odwagi miejscowemu Kościołowi" - oświadczył watykański rzecznik.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.