W najbliższą niedzielę 27 września dwa anglikańskie kościoły z okolic Orangeville w Kanadzie rozpoczną akcję, zachęcającą mieszkańców do powrotu na niedzielne nabożeństwo - informuje "The Orangeville Citizen". Projekt powstał przed pięciu laty i zainicjowany został w 2004 roku przez Kościół Anglii Diecezji Manchester.
Pomysł jest prosty. Członkowie Kościoła mają zapraszać swoich sąsiadów, którzy zrezygnowali z uczestnictwa w niedzielnych nabożeństwach, by wrócili i zobaczyli, co ich omija. Akcja dotyczy także tych, którzy nigdy nie chodzili do kościoła.
Akcja "Wróć w niedzielę do Kościoła" już w pierwszym roku działalności sprawiła, że na niedzielne nabożeństwa w Manchesterze powróciło prawie 900 osób. Od tego momentu pomysł zaczął cieszyć się niezwykłą popularnością. Jeszcze nim ponowiono akcję w 2007 roku udział Anglikanów w nabożeństwach bardzo się zwiększył. Aż w 19 diecezjach i 1 700 kościołach Wielkiej Brytanii przybyło ponad 17 tysięcy wiernych. W 2008 roku liczba ta wzrosła do 35 tysięcy w 45 diecezjach Anglii i Walii.
Wg. biskupa Manchesteru Nigela McCulloch zaproszenie ludzi do kościoła "jest równie istotne jak dzielenie się z nimi Ewangelią". Badania wykazały, że prawie 3 miliony Brytyjczyków rozważają powrót do kościoła na skutek otrzymania takich zaproszeń. Siła akcji "Back to Church Sunday" okazuje się potężna.
Do projektu włączył się od tego roku Kościół anglikański w Kanadzie. Zapraszać do swoich świątyń będą mieszkańcy diecezji Toronto, Algomy, Ontario oraz Niagary.
We wszystkich kościołach tych diecezji proboszczowie od najbliższej niedzieli namawiać będą wiernych, by przyprowadzali niepraktykujących znajomych na niedzielne nabożeństwa.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.