SDRP: Kierownictwo TVP narusza konstytucyjną wolność słowa

Zakazując informowania o sporze właścicielskim w TVP, kierownictwo telewizji poważnie narusza konstytucyjną wolność słowa - oświadczyło w piątek Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej.

Od soboty w telewizji publicznej funkcjonują dwa, zwalczające się zarządy: dotychczasowy p.o. prezes telewizji Piotr Farfał i nowy zarząd, który tworzą p.o. prezes Bogusław Szwedo i Małgorzata Wiśnicka-Hińcza. TVP nie informuje o tym sporze. Szef Agencji Informacji TVP Jan Piński oświadczył, że jest to jego decyzja, wynikająca z troski o dobry wizerunek spółki. Jak zapewnia Piński, "w momencie, w którym będzie znane rozstrzygnięcie sądowe w sprawie sporu we władzach TVP, telewizja o nim poinformuje".

"W imieniu Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej wyrażamy głębokie zaniepokojenie sytuacją, jaka wytworzyła się w Telewizji Polskiej S.A. i jej ośrodkach regionalnych" - oświadczyło SDRP w piątkowym komunikacie.

SDRP podkreśla przy tym, że "zakaz poruszania na antenie telewizji publicznej tego, co dzieje się wewnątrz tej instytucji, jest ze strony kierownictwa TVP poważnym naruszeniem konstytucyjnej wolności słowa i sprzeniewierzeniem się obowiązkowi rzetelnej informacji".

"Popieramy postulat zgłoszony na posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu o natychmiastowe przywrócenie w Telewizji Polskiej S.A. stanu praworządności. Ubolewamy, że nawet ten oczywisty - wydawałoby się - wniosek, nie spotkał się z natychmiastowym i bezwarunkowym poparciem" - głosi komunikat SDRP.

Wcześniej przeciwko nieinformowaniu o sporze właścicielskim protestował warszawski oddział Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Przemilczanie tej informacji warszawskie SDP oceniło jako niezgodne z zasadami etyki dziennikarskiej i "zwykłą przyzwoitością".

 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| MEDIA, SDRP, TVP

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »