Pomnik Armii Krajowej stanie w ciągu najbliższego roku w Częstochowie. W 70. rocznicę powstania Podziemnego Państwa Polskiego u zbiegu częstochowskiej alei Armii Krajowej oraz alei Jana Pawła II wmurowano akt erekcyjny pod jego budowę.
Pomnik powstanie przy skrzyżowaniu głównych arterii komunikacyjnych miasta. Będzie miał formę czterech błyszczących kolumn zwieńczonych podrywającym się do lotu orłem. Orzeł będzie wyrywał szponami łańcuch, którym opleciony zostanie przypięty do monumentu Krzyż AK. Obelisk otoczy skwer z alejkami układającymi się w symbol Polski Walczącej.
Jak poinformowało w niedzielę biuro prasowe częstochowskiego magistratu, w miejscu przyszłego patriotycznego monumentu ustawiono już tablicę informacyjną z wizualizacją projektu pomnika i jego otoczenia.
Akt erekcyjny monumentu wmurowali prezydent Częstochowy Tadeusz Wrona, komendant częstochowskiego hufca ZHP hm. Adrian Staroniek oraz delegat biskupa polowego Wojska Polskiego o. por. Kamil Szustak. Towarzyszyli im m.in. reprezentanci środowisk kombatanckich oraz harcerze.
Podczas uroczystości prezydent Częstochowy podkreślał m.in., że finansowany przez miasto pomnik będzie symbolem pamięci mieszkańców tego miasta, dowodem przyjęcia przez nich za wzór postaw żołnierzy Armii Krajowej, a także deklaracją wierności żołnierskim cnotom.
"Skoro cenimy swoją wolność i własne państwo, tym bardziej wdzięczni być powinniśmy tym, którzy za wolność i suwerenność oddali swoje życie. Skoro cenimy sobie prawdę, trwale upamiętnijmy tych, którzy poniżani byli publicznie głoszonym kłamstwem, którym odbierano godność, którzy za swoją walkę nagrodzeni byli śmiercią i więzieniem, nie tylko zadaną przez niemieckiego i sowieckiego okupanta, ale także z polskich rąk, w polskich więzieniach" - zaznaczył Wrona.
Zaapelował też do częstochowian, by nie odwracali się od przeszłości, a przeciwnie - na wzorach przeszłości budowali swój sposób życia i pracy dla przyszłości.
Wyłonione w ubiegłorocznym konkursie, a dopracowane w ostatnich miesiącach założenie pomnika przygotowała częstochowska rzeźbiarka Małgorzata Hejduk. Na terenie przy południowo-wschodniej części skrzyżowania powstanie skwer z ławeczkami. Podstawą pomnika będzie alejka z granitowej kostki ułożona w kształt kotwicy - symbolu Polski Walczącej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.