Białystok: Zakończył się III Kongres Miłosierdzia Bożego

Uroczystą Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białymstoku zakończył się III Archidiecezjalny Kongres Miłosierdzia Bożego, zorganizowany w rocznicę beatyfikacji bł. ks. Michała Sopoćko.

Mszę poprzedziła procesja z relikwiami błogosławionego z kaplicy sióstr Jezusa Miłosiernego przy ul. Poleskiej (gdzie zmarł bł. Michał) do miejsca celebry.

Kaznodzieja, bp Tadeusz Płoski odniósł się do powszechnie nieznanego, wojskowego życiorysu księdza kapelana, kapitana Michała Sopoćki z czasów warszawskich i wileńskich. Następnie przypominając nauczanie błogosławionego który „nie szukał rozwiązań pozornych” przywołał prawdę, iż „miłosierdzie jest przymiotem powszechnym, nieograniczonym, dostępnym dla wszystkich […] jest dostępne szczególnie dla grzeszników”.

Wcześniej na głównych skrzyżowaniach miasta mieszkańcy Białegostoku modlili się. W kilkudziesięciu miejscach można było na chwilę się zatrzymać i odmówić Koronkę do Miłosierdzia Bożego. A to wszystko pod hasłem „Rozniecić Iskrę Bożego Miłosierdzia”. Nad przebiegiem akcji, mającej ogólnopolski charakter, czuwało Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego Archidiecezji Białostockiej im. ks. M. Sopoćki.

W ramach Kongresu została również otwarta odnowiona strona internetowa poświęcona bł. Michałowi Sopoćce. Jej otwarcia dokładnie w południe dokonał metropolita białostocki. Za jej pomocą od dziś każdy może prześledzić miejsca szczególnie ważne w życiu błogosławionego. Za jej pośrednictwem można też składać prośby o modlitwę. W przesłanych intencjach modlą się siostry ze zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego. Wkrótce strona pojawi się też w wersji anglojęzycznej.

Rano – w ramach „dzieł kongresowych” – abp Ozorowski otworzył nową siedzibę Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas. W nowym budynku podopieczni mogą skorzystać z pracowni: przyrodniczej, plastycznej, technicznej, rehabilitacyjnej, gospodarstwa domowego i uzupełniającej.

Zwracając się do obecnych metropolita powiedział: „Kiedy byłem tu pierwszy raz ten dom był w rozsypce i zamartwiałem się, jak doprowadzić go do porządku. A dzisiaj widzę jak pięknie wygląda i cieszę się z tego, ze się udało. Cieszę się też z tego, że to poświęcenie jest w trzecim dniu Kongresu Miłosierdzia Bożego. Pierwszy dzień poświęcony był nauce, drugi dzień kultowi, a trzeci dzień uczynkom."

We wtorek organizatorzy kongresu otworzą Szlak bł. ks. Sopoćki. Szlak upamiętnia te miejsca, w których żył i działał błogosławiony.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Środa
rano
11°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
10°C Czwartek
noc
wiecej »