Pielgrzymka do miłosierdzia

Już w niedzielę 21 sierpnia do łagiewnickiego sanktuarium zjadą czciciele Bożego Miłosierdzia z całej Polski.

Do Jezusa Miłosiernego wierni pielgrzymować będą już trzeci raz, niosąc ze sobą swoje zmartwienia i prośby. - Będzie to przede wszystkim kolejna lekcja dziękczynienia, bo człowiek umie prosić, kiedy jest w potrzebie, ale nie zawsze później umie dziękować - uważa ks. Franciszek Ślusarczyk, kustosz łagiewnickiego sanktuarium.

Jak z kolei tłumaczy bp Jan Zając, to spotkanie ma w nas na nowo ożywić chęć głoszenia miłosierdzia Bożego i modlitwy o nie dla nas i całego świata. - Ma ono też wzbudzić w nas gotowość do okazywania miłosierdzia innym ludziom za pomocą uczynków miłosiernych co do ciała i duszy - wyjaśnia.

Tegoroczna pielgrzymka będzie miała wymiar szczególny. Wierni będą dziękować za 3 wielkie wydarzenia - trwający Rok Miłosierdzia, minione Światowe Dni Młodzieży, a także nabożeństwo Drogi Miłosierdzia. - Mamy za co dziękować! To, co przeżyliśmy podczas Światowych Dni Młodzieży, i to, co wciąż przeżywamy w Roku Miłosierdzia - mimo że nieraz ukryte w naszych sercach - skłania do wielkiej wdzięczności za te Boże dary. Przecież kto dziękuje, ten dwa razy prosi - dodaje bp Zając.

Jednak w tym roku wielkie święto czcicieli Bożego Miłosierdzia rozpocznie się już w sobotę 20 sierpnia o godz. 20 Drogą Miłosierdzia. To nabożeństwo poprowadzi ks. Ślusarczyk. W rolę św. s. Faustyny i św. Jana Pawła II wcielą się aktorzy Maja Barełkowska i Piotr Cyrwus. Ponadto hasłem tegorocznego spotkania wiernych w Łagiewnikach będą słowa: "Droga Miłosierdzia – drogą nadziei".

- Jezus Miłosierny nadal przemierza ulice naszych miast i wiosek, nadal spotyka się z ludźmi, doświadczając tego, co nas dotyka nieraz w bolesny sposób. On pragnie przyjść nam z pomocą i dlatego otwiera nasze oczy, uwrażliwia nasze sumienia i pragnie nam ukazać drogę nadziei - przekonuje ks. Ślusarczyk.

Centralnym punktem pielgrzymki będzie Godzina Miłosierdzia o 15.00 i Msza św. tuż po niej, którą odprawi metropolita krakowski. Z kolei uroczystą Sumę o godz. 12 sprawował będzie bp Zając. Pozostałe Msze św. odprawione będą o 9.00, 10.30, 13.30 i 18.00.

Ponadto na ten wyjątkowy dzień dla wiernych przygotowano wiele atrakcji. W auli św. Jana Pawła II zostaną wyświetlone filmy religijne, takie jak "Mary’s Land. Ziemia Maryi" o godz. 10, "Czy naprawdę wierzysz" o 13.00 i "Bóg w Krakowie" o 16.30 i 19.00. Wstęp na te projekcje jest bezpłatny.

Każdy pielgrzym otrzyma też folder zawierający najważniejsze informacje o sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach oraz książkę "Kochać to oddać wszystko" z przejmującymi świadectwami wiernych. - Chcemy, żeby poprzez pielgrzymów ta książka dotarła do wielu polskich domów - wyjaśnia ks. Zygmunt Kosowski, prezes Fundacji Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

W specjalnych namiotach, rozstawionych przed bazyliką, będą z kolei prezentowane łagiewnickie Dzieła Miłosierdzia, takie, jak Koronka za konających, Wspólnota Trudnych Małżeństw "Sychar" czy Krucjata w Obronie Życia. Będzie można również kupić "Balsam Miłosierdzia", który nieustannie mobilizuje wiernych do modlitwy.

- Często duchowe rany, które pozostają w naszych myślach i sercach, bardzo długo się goją. Dlatego ten balsam przypomina nam o doświadczanej Bożej łasce i mobilizuje, byśmy nie tylko sami korzystali z tych Bożych darów, ale żebyśmy kształtowali naszą wyobraźnię miłosierdzia. Powinniśmy starać się, by nasze myśli były bardziej zgodne z wolą Bożą, by nasze dłonie stawały się bardziej życzliwe, a nasz język był językiem prawdy, miłości i przebaczenia - mówi ks. Ślusarczyk.

Pielgrzymi zjeżdżają do Łagiewnik co roku w niedzielę 17 sierpnia lub - gdy ten dzień przypada w tygodniu - w najbliższą niedzielę po 17 sierpnia. Właśnie na ten dzień przypada rocznica konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia świata Bożemu miłosierdziu przez Jana Pawła II w 2002 roku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
19°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
21°C Piątek
dzień
24°C Piątek
wieczór
wiecej »